son dakika

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU; “SÜS BİTKİLERİ ALANINDA MERKEZ OLABİLİRİZ” BITTIM ANACI VE YEM BİTKİLERİ TOHUMU DAĞITILDI

Mart 31, 2021 | by kanal56
VALİ HACIBEKTAŞOĞLU; “SÜS BİTKİLERİ ALANINDA MERKEZ OLABİLİRİZ” BITTIM ANACI VE YEM BİTKİLERİ TOHUMU DAĞITILDI
Güncel
0

Siirt tarımına önemli bir ivme kazandıracak olan iki büyük proje start aldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün hazırladığı bıttım anacı fidanı ile yem bitkileri tohumları dağıtım projeleri başlaması nedeniyle  Kurtalan Baykan yol ayırımındaki Keleşler Fidanlığında bir tören düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Tarım ve İl Müdürü Ergün Demirhan ilimizi tarımsal potansiyeli ile projeler hakkında bilgi verdi.

İlimizin 320 bin dekar alanı ile Türkiye de fıstık üretiminde 3. Sırada olduğunu belirten Demirhan “2020 TÜİK rakamlarına göre ilimiz 320 bin dekar alanı ve 25.600 dekar Türkiye fıstık üretiminde 3. sıradadır. Son 3 yıldır yaşanan iklimsel değişiklikler, düzensiz yağışlar bazı hastalık ve zararlılar sebebi ile ilimiz genelinde fıstık ağaçlarımızda kurumalar gözlemlenmiştir. Yaşanan bu tür kurumaların önüne geçmek için uzun yıllar üzerinde çalışmalar yapılmış Antep araştırma Enstitümüz ve  hocalarımızın tavsiyeleri ve aslında ilimizin geleneksel anacı olan bıttım anacının yaygınlaştırılmasını kararlaştırdık. Fidan üretimi yapan üreticilerimize 2 yıl önce bundan sonra projelerimizi bıttım anacı üzerine yapacağımızı bildirdik. Siirt Fıstığı Geliştirme Projesi Tüplü Bıttım Anacı Fidan dağıtım projesi; kendi alanında Türkiye’nin en büyük fidan projesidir.

Proje ile,  hastalık, zararlı, suya dayanıklı, uzun ömürlü ve daha verimli olması, ilimiz genelinde görülen Siirt fıstığı ağaç ve fidanlarının kurumaların önüne geçmek amacıyla BITTIM ANACI fidanı dağıtılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden sağlanan 660 bin TL,GAP İdaresi Başkanlığından sağlanan 440 bin TL olmak üzere Projelerle  1 Milyon 100 bin TL tutarında 91 bin adet tüplü bıttım fidanı dağıtılacak, bu sayede proje ile 4000 dekar yeni Siirt Fıstığı bahçesi tesis edilecektir.

Proje; % 75 hibe % 25 katkı payı şeklindedir. Tel ve dikmenin yer almadığı bu projede üreticilerimizin projeye gösterdikleri ilgi ve talep şaşırtıcı düzeydedir. Hayvancılığın en büyük girdisi olan kaba yem ihtiyacının karşılanmasında önemli katkılar sağlayacaktır. Karlı bir hayvancılık kaba yem ihtiyacının üreticinin imkanları ile karşılanması ile olabilmektedir. Bu amaçla ; 2021 yılında ilimizde, 6540 kg yonca, 20.150  kg fiğ olmak üzere 27.000 kg civarında  Yem Bitkileri Tohumu dağıtılacaktır.2021 yılında, 1300 dekar yonca, 1300 dekar fiğ olmak üzere 2.600 dekar alanda yem bitkileri ekimi yapılacaktır. Toplam proje bedeli 300 bin ₺’dir. Son 3 yılda 7.000 dekar alanda 725.000 ₺ tutarında 61 tona yakın yem bitkisi tohumu dağıtılmış, projelerden 300 civarında çiftçimiz faydalanmıştır. “  dedi.

Törende Demirhanın konuşmasının ardından bıttım anaç fidanları ile yem  bitkileri tohumları Vali Osman  Hacıbektaşoğlu, Vali yardımcısı Abdulhamit Karaca, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç ve MHP il başkanı M. Fatih Cantürk tarafından çiftçilere dağıtıldı.

Tarım teşkilatını kutlayan Vali Osman Hacıbektaşoğlu daha sonra fidanlığı gezerek sahibi Hamza Keleş ile oğlu Ferhat Keleş’ten bilgi aldı. Fidanlıkta fidan üretiminin yanı sıra süs bitkilerinin yetiştirildiği bilgisini alan Vali Hacıbektaşoğlu,” Sizleri kutluyorum. Yaptığınız çalışmalar çok güzel. Bu çalışmalarınız sayesinde Siirtimiz, süs bitkileri alanında da bir merkez  haline gelebilir.”  Dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu ve beraberindekiler daha sonra tarım alanında faaliyet gösteren Stk yöneticileri ve çiftçilerle bir süre sohbet etti.

 

Paylaş

Comments are closed.