son dakika

VALİ BEKTAŞOĞLU SON 5 YILDA TARIMA 260 MİLYON DESTEK VERİLDİ

Eylül 15, 2020 | by kanal56
VALİ BEKTAŞOĞLU SON 5 YILDA TARIMA 260 MİLYON DESTEK VERİLDİ
Güncel
0

ERUH ÖRTÜ ALTI TARIMLA TANIŞTI

Ekonomisi tarım ve hayvancılığı dayalı olan Eruh İlçemizde tarım alanında yeni bir atılım gerçekleştirildi. İlçede ilk defa örtü altı tarım çalışmaları başlatıldı. Seralarda üretimin başlaması ve ilk hasat nedeniyle bir tören düzenlendi.Törene katılan Vali Osman Hacıbektaşoğlu son beş yılda il tarımına 260 milyon TL destek verildiğini açıkladı.

Seraların açılışların ilçe kaymakamı Ali Erdoğan Belediye Başkanı Cevher Çiftçi ve Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhanla birlikte gerçekleştiren Vali Osman Hacıbektaşoğlu ilk ürün olarak ekilen  salatalıkların hasadını yaptı ve sahiplerine bol kazançlar diledi.

İlçede örtü altı tarımın başlaması nedeniyle açıklama yapan Vali Hacıbektaşoğlu “ Eruhta GAP İdaresi Başkanlığı Tarım İl Müdürlüğümüz Eruh Kaymakamlığı Eruh Tarım İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğiyle geliştirilen sebze üretimi projesinde ilk ürünün hasadını yapmak için geldik. Burada şu anda üreticilerimize  5000 metrekare  sera yapıldı.Tabii biliyoruz ki bizim ilimizde hayvancılık ve tarım da ciddi bir potansiyeli var. Burada özellikle geleneksel ürün yetiştiriciliğinde sebze yetiştiriciliği yapılıyor. Hem Eruh’ta hem diğer ilçelerimizde Baykan’da Şirvan’da Pervari’de çok önemli bir gelir kalemi, gelir kaynağı. Tabii bunu yeniden teknik üretimle  yeniden kazanmak ilimizin tarımsal üretimi için bir dinamo haline getirmek için yoğun projelerimiz ve çabalarımız devam ediyor. Tabii hükümetimizin tarıma verdiği çok ciddi destekler var. Son 5 yılda 260 milyon TL üzerinde destekleme yapıldı.  Yine Eruh ilçemiz için 20 milyonun üzerinde bir destekleme yapıldı. Bugün burada GAP İdaresi Başkanlığının desteklediği yine Valilik GAP Dairesi Başkanlığı beraber geliştirdiği  bir çiftçilerimizin üretimi arttırmak için geliştirdiği bir projenin açılışını yapmak için toplanmış bulunuyoruz . Ben buradan emeği geçen bütün Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz Eruh kaymakamlığı Eruh Tarım İlçe Müdürlüğü Eruh Ziraat Odası Eruh belediye başkanlığına ve  çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum, kutluyorum. Tabii burada GAP İdaresi Başkanlığı ve özellikle DİKA çok önemli destekler sundular onlara da çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu daha sonra serayı dolaşarak ilk salatalık hasadını yaptı.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan”GAP İdaresi Başkanlığı, Eruh Kaymakamlığı, Tarım ve Orman il, İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Projesi ile Eruh’ta yetiştiricilik yapan 6 çiftçiye toplam 5000 m2 sera yapılarak ve 12.500 adet sebze fidesinin dağıtımı yapıldı.

Proje kapsamında Fatih ve Dih Mahallesinde 500’er metrekare, Sarıgül Mahallesinde 2500 metrekare, Akdiken Köyünde 1000 metrekare ve Çimencik Köyünde 500 metrekare olmak üzere toplam 5000 metrekare alanda uygulanmaya konulmuştur. Dekardan 10-15 ton arası verim beklenmektedir. Bu örnek proje ile Eruh’ta seracılık konusunda ilk çalışmalar  başlatılmış oldu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 2019 yılında GAP İdaresi Başkanlığı tarafından 4 milyon TL tutarında 12 proje, DİKA tarafından 5 milyon TL tutarında 2 proje,2020 yılında GAP İdaresi Başkanlığı tarafından 2,5 milyon TL tutarında 7 proje olmak üzere 2019-2020 yıllarında DİKA-GAP İdaresi başkanlığı tarafından 11,5 milyon tutarında 21 proje kabul edilmiştir.” Dedi.

Paylaş

Comments are closed.