reklam
reklam
hava 25° Parçalı Bulutlu
DOLAR 21,5202 % % 1.23
EURO 23,0390 % % 0.56
GRAM ALTIN 1.357,99 % % 1,29
ÇEYREK A. 2.220,31 % % 1,29
BITCOIN 26.216,60 % 1.25
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

Üniversitede Düzenlenen Konferansta Siirt Mimarisi Ele Alındı

Son Güncelleme :

13 Mayıs 2022 - 23:26

/ 20 views kez okundu.
reklam
Üniversitede Düzenlenen Konferansta Siirt Mimarisi Ele Alındı
reklam

Siirt Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Siirt Vakfı tarafından düzenlenen bir konferansta Siirt’in mimari yapısı ve tarihi eserler ele alındı.

Güzel Sanatlar ve tasarım fakültesi dekanı Prof. Dr. Cahit Epçaçan açılış konuşmasında , ” ülkemizin en saygın mimarlarından biri olan Nevzat Sayın’ın tecrübelerini dinlemekten mutluluk duyacağız. Bu toplantının öğrencilerimize ve bizlere çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz. ” Dedi.

Konuşmanın ardından öğrencilerin hazırlamış olduğu sunum izlendi.Mimar Nevzat Sayın’nın konuşmasında ilimizin mimari yapısı kültürel eserlerimizin içinde bulunduğu acıklı duruma değindi.

Sayın; ” Buraya gelir gelmez Siirt merkezi ve Tillo ilçesini ziyaret ettik. Cas evler , camiler ve türbeler gibi tarihi yerlere  yakından bakmak istedim. Siirt muhafazakar bir yer. Tilloya gittik. Kendi karakterlerinin olması bana çok anlamlı ve iyidir. Bir arada yaşamayı becerebilmek çok güzel bir şey. Ancak mimarlık olarak hiçbir yeri muhafaza edilmemiş. Tek bir Ulu cami var ve duruyor.  Aldığım bilgilere göre de  11 tane Cas ev var ve hepsi perişan halde. Güzel mimari eserler olan bu yapılar sahipsiz maalesef ve bu sadece Siirt’te değil tüm Türkiye’de . eski yapılara çok fazla sahip çıkılmıyor.” Dedi.

Konuşmalarının ardından soru cevap ile devam etti .

Siirt Vakfı Başkanı Nevzat Amcalar, Sayına  Siirt battaniyesi hediye etti. Dekan Epçaçan ise plaket takdim etti.

Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.