reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

ÜNİVERSİTEDE DEĞİŞİK ÜZÜM TÜRLERİ DENENİYOR

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2015 - 15:55

/ 120 views kez okundu.
reklam
ÜNİVERSİTEDE DEĞİŞİK ÜZÜM TÜRLERİ DENENİYOR
reklam

Siirt Üniversitesinde tarımsal çalışmalar devam ediyor. Ziraat Fakültesi bünyesinde sürdürülen çalışmalarla ilimizde daha önce denenmemiş tarımsal ürünlerin yanı sıra  üretimi yapılan tarımsal ürünlerinde yeni çeşitlerinin  üretimi konusu araştırılıyor

Bu kapsamda  çeşitli üzüm türlerinin üretimi deneniyor. Üzüm  üretimi deneme çalışmaları  Yard. Doç. Dr.Halit Seyfettin  Ak “Yeni üzüm çeşitlerini yeni terbiye sistemi üretmeye çalışıyoruz. Çardak sistemi dediğimiz bu sistemde asmalarımız iki yıllık olmasına rağmen üretime yatmış durumda. Ülkemizin önemli üzüm çeşitlerinden Trakya ilk eren ve Yalova incisi olmak üzere yedi tanesinin üretimini yapmaya çalışıyoruz. Bunları tayfi ile yarıştıracağız. Bu türlerden dönüme 8 ton civarında ürün alınabiliyor. Oysa ilimizde dönüm başına 700–800 kilo ürün alınabiliyor. alınıyor. Yani on kat daha fazla verim alınması ve çiftçimizin gelirinin artması demektir. Sulama ve çardak sistemi ile on dönüm arazisi olan bir üretici ayda 3-4 bin lira bir gelire sahip olacaktır. Çeşitli zamanlarda olgunlaşan üzüm türleri üreterek dışarıdan üzüm getirmeden kendi üzüm ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Bağcılığın çok karlı bir iş olacağını düşünüyoruz.” dedi.

IMG-20150812-WA0002

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.