son dakika

TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. ARICA COVİDİ HAFİF GEÇİRENLERİN BAĞIŞIKLIĞI UZUN SÜRELİ OLMAYABİLİR

Ocak 15, 2021 | by kanal56
TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. ARICA COVİDİ HAFİF GEÇİRENLERİN BAĞIŞIKLIĞI UZUN SÜRELİ OLMAYABİLİR
Güncel
0

Covid-19 hastalığını geçirenlerin bağışıklık sisteminin durumu  bütün dünyada tartışılmaya devam ediyor. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Vefik Arıca da yaptığı açıklamada coronayı hafif geçirenlerin güçlü ve uzun süreli olamayabileceğini belirtti.

Bu konuda tartışmaların dünya genelinde devam ettiğini belirten Prof.Dr.Arıca”CDC covid 19 enfeksiyonundan 90 gün sonra aşı uygulanmasını öneriyor. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı 180 gün yani 6 ay sonra yapılmasının daha uygun olacağı görüşünde. Bence en ideal olanı antikor titresine bakarak  karar vermek ve buna göre aşı uygulamasına gitmek daha yararlı olur.”  Dedi.

Brezilyanın Sinovac aşısının faz 3 sonuçlarını açıkladığını belirten Prof. Dr. Arıca, bu aşının ağır ve orta  olgularda %100 etkili olduğunun belirlendiğini söyledi. Aşı olan hiçbir kimsenin hastaneye yatarak tedavi görecek duruma gelmediğini belirten Prof.Dr.Arıca “ Hafif orta ve ağır hastalar birlikte değerlendirildiğinde bu aşının koruyculuğu %78 lere varıyor. Yani aşı insanları ayakta veya tıbbı destek olmak üzere hastanede tedavi altına alınmada %78 oranında koruyor. “dedi.

 

Paylaş

Comments are closed.