son dakika

TEOG SINAVI ÖNCESİ UZMAN TAVSİYESİ

Kasım 21, 2016 | by kanal56
TEOG SINAVI ÖNCESİ UZMAN TAVSİYESİ
Güncel
0

Siirt’te ki özel bir okulun Eğitim Direktörü  Sezer Arıkan yaklaşan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)  sınavı ile ilgili bilgi verirken 8. Sınıf öğrencilerini başarıya götürecek taktik ve stratejileri sıraladı. Arıkan: ”Hazırlık sürecini sağlıklı geçiren, düzenli uyku ve yemek alışkanlığı edinen bununla beraber akademik olarak tüm derslerden gerekli konuları tamamlamış olan bir öğrenci mutlaka başarır.” dedi.

TEOG sınavlarının birinci oturumları 23-24 Kasım 2016 tarihinde yapılacak. TEOG 1 sınavı TEOG 2 sınavına nazaran daha az konulu  bir akademik içerikle yapılacağı için;  Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan 8. sınıf müfredatına ait ders içeriklerinin iyi kavranması gerekiyor.  Sınav sonuçları karne notundan daha fazla etkili olacağından bu sınavdan alınacak puan büyük önem taşıyor.

Hızlı ve doğru okuma, doğru anlama, problem çözme teknikleri bakımından kendinizi geliştirmeniz sınav performansına olumlu yansır.

Okulumuz branş öğretmenleri geçtiğimiz yıllarda yapılan TEOG sınavlarının analizini yaptılar. Bu süreçte ortaya çıkan en çarpıcı sonuç; okuduğunu anlayabilen ve muhakeme edebilen bir öğrencinin çok az bilgiyle % 60 a kadar başarı elde edebilecek olması şeklinde karşımıza çıkıyor.

TEOG sınavını diğer merkezi sınavlardan farklı kılan en önemli unsur, yanlış cevapların doğru cevapları etkilemeyecek olması. Bu da öğrencilerimizi bu soruyu boş bırakayım tedirginliğinden uzaklaştıran bir unsur. Bu sınavda hiçbir sorunun boş bırakılmaması gerekiyor. Belki de bu sınavın en kıymetli teknik bilgisi bu.

20 SORU İÇİN 40 DAKİKA FAZLASIYLA YETERLİ

  • Her bir ders için 20 soru soruluyor ve her derse 40 dakika süre veriliyor. Ayrıca dersler arasında öğrenciler 30 dakika dinlenebiliyor..
  • Her bir sorunun çözümüne 2 dakika düşüyor. Bu süre oldukça yeterli. Öğrenci kolay bir testle karşılaştığında sınavını erken bitirip hemen çıkma isteği duyabiliyor. Bu istek de ister istemez konsantrasyon kaybına yol açıyor. Burada yapılması gereken, ne olursa olsun 40 dakikalık süreyi sonuna kadar kullanmak.
  • Her sorunun standart bir çözüm süresi var. Öğrencilerimiz normal sürede çözüme yaklaşamadıysa o soruyu geri dönmek üzere işaretleyerek diğer soruya geçmeliler.

 SEVGİLİ ÖĞRENCİLER,

Peki  sınavdan bir gün önce neler yapmalısınız?

 Sınavlardan bir gün önce ders çalışmayı tamamen bırakınız.

  • Sınavlara kadar olduğu gibi sınav arifesinde de sağlığı bozacak yağlı yiyeceklerden ve soğuk içeceklerden uzak durunuz.
  • Sınav arifesinde deşarj olma ve gezme adında sınavı olumsuz etkileyecek gezintilerden kaçınınız.
  • Sınav arifesinde günü dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğiniz şeyler yaparak geçirmeye çalışınız.
  • Sınav sabahı dinlenmiş olarak kalkmak için son hafta uyku saatinize dikkat edin, en geç saat 23.00 ‘te yatakta olmaya dikkat edin. Sabah ta en geç 07.30’da kalkmış olmaya dikkat ediniz.
  • Son olarak da velilere önerilerde bulunan  Arıkan; iki sınav arasında geçen 30 dakikalık sürelerde öğrencilerle sınav hakkında konuşma yapmanın bir sonraki sınavı olumsuz etkileyeceğini söyleyerek öğrenci motivasyonunun yüksek tutulmasının önemini vurguladı
Paylaş

Comments are closed.