reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

TARLADA HASAD BAŞLADI BUĞDAYDA 120 BİN REKOLTE BEKLENİYOR

Son Güncelleme :

23 Haziran 2015 - 15:53

/ 141 views kez okundu.
reklam
TARLADA HASAD BAŞLADI BUĞDAYDA 120 BİN REKOLTE BEKLENİYOR
reklam

Siirt’te buğday hasadına başlandı. Hasadın başlaması nedeniyle bir hasad bayramı  düzenlendi

Kurtalan ilçesine bağlı Derince Köyü’nü ziyaret eden Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, hasat bayramı etkinliğine katıldı. Vali Tutulmaz köylülerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Kurtalan Ziraat Odası tarafından düzenlenen etkinlikte, tarıma yapılan katkılardan dolayı, bu yıl örnek seçilen en iyi 10 fıstık bahçesi oluşturan çiftçilere plaketler verildi.

Daha sonra Derince Köyü’nde biçerdöverin başına geçen Vali Tutulmaz, buğday hasat etti. Vali Tutulmaz, bu yılki rekoltenin 120 bin ton üzerinde  gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Çiftçilerin hasat bayramını kutlayan Vali Mustafa Tutulmaz; “Siirt’te tarım ve hayvancılığın yaygınlaştırılması amacıyla Valilik olarak, çiftçilerimize her türlü destek veriliyor.” dedi.

Vali Tutulmaz; “Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere, GAP, DİKA, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi (KDRP) aracılığıyla çiftçilerimize çeşitli desteklemeler yapıyoruz. Siirt’in tarımda daha iyi noktalara gelmesi için de bu desteklemeler devam edecektir.”dedi.

Siirt’in tahıl ambarı Kurtalan-Garzan Ovası’nın sulu tarım ile hayat bulacağını kaydeden Vali Tutulmaz, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen Gökdoğan Köyü Yunuslar Mezrası, Saipbeyli ve Yayıklı Köyü “Toplu Basınçlı Sulama Sistemi” projesinin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, sulu tarıma geçişle birlikte, tarıma dayalı ürün çeşitliliğine paralel olarak, verim ve kalitenin bölgede artacağını, söyledi.

Kurtalan Kaymakamı Mustafa İmamoğlu’da yaptığı konuşmada, tarım arazisi en büyük ilçe konumundaki Kurtalan ilçemizde Meyvecilik ve ürün çeşitliliği yönünde birçok projenin uygulandığını belitti.

Kaymakam İmamoğlu, Kurtalan’a has ‘Cefan Kavun’ unun markalaştırılması ve Kurtalan’da bir festival düzenlenmesi yönünde çalışma başlattıklarını, ifade etti.

Vali Mustafa Tutulmaz ve İlçe Kaymakamı Mustafa İmamoğlun’a tarıma ve çiftçilere verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür eden Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat ise, bu yılki düzenli yağışların çiftçilerimizin yüzünü güldürdüğünü belirterek,  bu yıl arpa ve buğdayda iyi bir rekolte beklediklerini ifade etti.

Günbat, Siirt’in tarımdaki kalbi olan Kurtalan’da 500 bin dönüm ekili alanın bulunduğunu, 400 bin dönüm arazinin Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olduğunu, bu yıl 120-130 bin ton arası buğday rekoltesi beklediklerini ayrıca yağan yağışlardan dolayı bereketlenen topraktan 35 bin ton arpa, 30 bin ton da kırmızı mercimeğin belnediğini, söyledi.

Hasat Bayramı (1) Hasat Bayramı (2) Hasat Bayramı (4) Hasat Bayramı (6) Hasat Bayramı (8) Hasat Bayramı (10) Hasat Bayramı (13) Hasat Bayramı (15)

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.