reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

STKLARDAN ORTAK AÇIKLAMA BARIŞ İSTEĞİ DİLE GETİRİLDİ

STKLARDAN ORTAK AÇIKLAMA BARIŞ İSTEĞİ DİLE GETİRİLDİ

Son Güncelleme :

17 Kasım 2015 - 18:41

/ 101 views kez okundu.
reklam
STKLARDAN ORTAK AÇIKLAMA BARIŞ İSTEĞİ DİLE GETİRİLDİ
reklam

İlimizde faaliyet gösteren 50 ye yakın siyasi parti meslek kuruluşu ve dernek ile vakıf adına yapılan ortak basın açıklamasında barış isteği dile getirildi

Güres Caddesinde yapılan Op.Dr.Ekrem Bilek tarafından okunan basın açıklamasında, Ortadoğu’nun  tarihten ve coğrafi özelliklerinden dolayı egemen güçler tarafından bir satranç tahtası olarak kullanıldığı ve bununda bölgenin kadim halklarına kan gözyaşı ve ölüm getirdiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi”Ortadoğu’nun tarihten ve coğrafi özeliklerinden dolayı tüm egemen güçlerin satranç tahtası olarak kullanılması, bölgenin kâdim halklarına kan, gözyaşı ve ölüm getirmektedir.

Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi insanlığın evrensel değerlerinin hâmisi olduğunu iddia edenler, halklar, inançlar arasında çelişki ve çatışmalar yaratarak, silah pazarı oluşturmuşlardır. Yaratıkları ortamda insanlık düşmanı silahlar karşılığında, enerji kaynaklarını bedelsiz transfer etmektedirler.

Ortadoğu da yaratılan kaos, Reyhanlı’da, Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, bizi vurduğu gibi şimdi Avrupa’nın merkezini, Paris’i vurmuştur.

Dünyanın neresinde olursa olsun, kimden gelirse gelsin, sivil ölümler kabul edilemez. Buna karşı tüm Ortadoğu halklarının tek bir insanın burnunun kanamasına değmeyecek çelişkilerini tolere ederek “ortak” lar öne çıkarılmalı; barışçı, demokratik, çağdaş bir ortak yapıyı kurmayı başarması gerekmektedir. Bu halkları temsil iddiasında olan tüm siyasal organizasyonların yönelimin böyle olması gereklidir.

Başkanlık yarı başkanlık yerinden yönetim, özyönetim kavramların içeriğinden uzaklaştırılarak ve boşaltılarak ayrışmaya yol açması yerine demokratik platformlarda tartışılması gerekir.

Bu hususta medya organlarının kamplaştırıcı ötekileştirici ve tahkir eden söylemlerden kaçınması gereklidir.

Toplumun huzuru güvenliği ve refahı için çatışma ve şiddetin taraflarca yaşamın tüm alanlarından çıkartılarak barış dilinin kullanılması çağrısında bulunuyoruz.

Halkalar ve inançların özünde olmadığına inandığımız çatışmalarının, yasal-demokratik temelde çözümüne yönelik Dolmabahçe görüşme sonuçlarının yeniden gündeme alınmasını, yeni çözüm sürecini silahların susturulduğu, tarafların namlu ucundan konuşmadığı, şeffaf ve katılımla sonuca vardırılması çağrısını kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

Barış için diyalog ve müzakere ÇÖZÜM ÇÖZÜM ÇÖZÜM…

Açıklamaya destek veren bazı kurumlar şöyle CHP DBP DP HDP,  Eczacılar Odası, Elektrikçiler Derneği İnşaat Mühendisleri Odası, İnsan Hakları Derneği Baro Eğitim Sen Eğitim, Eğitim Bir Sen Kuyumcular Odası Tabipler Odası Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ve Siirt Belediyesi

çağrı  (2)

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.