son dakika

SOĞUKLAR BAŞLADI KURUTA HAZIR MISINIZ?

Aralık 3, 2019 | by kanal56
SOĞUKLAR BAŞLADI KURUTA HAZIR MISINIZ?
Güncel
0

Kış mevsiminde şifa kaynağı olarak bilinen kurut  soğukların başlaması ile birlikte piyasaya gelmeye başladı.

Geçmiş yıllarda kış mevsiminde bolca tüketilen kurut, son zamanlarda tekrar rağbet görmeye başladı. Enerji deposu olan kurutun bir çok hastalığa iyi geldiğini belirten satıcı Abdulkadir Toprakçı, “ “ Kurut kış aylarında hastalıktan korunmak için iyi bir besindir. Yıllardan beri tüketilmekte ve  özellikle soğuk geçen kış günlerinde sofralarda eksik olmayan bu ürün. Aynı zamanda ucuz olması nedeniyle en çok dar gelirli aileler tercih ediyor.” dedi.

Yazın yaylalarda göçer vatandaşlar tarafından ayranın kurutulmasıyla yapılan kurutun kışın piyasaya sunulduğunu belirten Toprakçı, “Kurut yaylada yapılıyor. Yaz zamanın da yapılıyor, kış mevsiminde  tüketiliyor. Millet alıyor. Çok lezzetli ve tadı da çok güzeldir. Sağlıklıdır. Geçmiş yıllarda vatandaşlar başta kurut olmak üzere sağlıklı gıdalar tüketiyorlardı, hastaneye gitmiyorlardı. Bir ara unutulur gibi olan kuruta son dönemlerde tekrar rağbet var.” diye konuştu.

Yaklaşık 3 ay bozulmadan dayanabilen kurut, piyasada kilosu 25 liradan satılıyor.

Tahta kaplarda çok sıcak suda eritilen kurutun üzerine bulgur ve kızgın yağ ile baharat eklenir yenilir. Bazı yörelerde ise erişte katılır.

 

Paylaş

Comments are closed.