son dakika

SİİRT’TE ÇİNİCİLİK ÇALIŞMALARI, HEM MÜDÜRÜ TOPRAK İLGİ DUYANLARI KURSA DAVET ETTİ

Kasım 24, 2021 | by kanal56
SİİRT’TE ÇİNİCİLİK ÇALIŞMALARI, HEM MÜDÜRÜ TOPRAK İLGİ DUYANLARI KURSA DAVET ETTİ
Güncel
0

Siirt’te çinicilik  alanında çalışmalar yürütülüyor. Halk Eğitim Merkezi tarafından yürütülen çalışmalarda ilgi duyanlara yönelik kurslar düzenleniyor.

Modern ve donanımlı bir atölyeye sahip olduklarını belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yunus Toprak, bu tarihi sanata ilgi duyanları açtıkları kurslara katılmaya davet etti.

HEM olarak 220 kursta 3500 kişiye değişik alanlarda eğitim verildiğini belirten Toprak” Bu kurslardan bir tanesi de çinicilik alalında açtığımız kurstur.  Çini kursumuz, özellikle halkımızın farklı kesimlerinden gelen  birçok insan ilgi duyduğu bir kurstur. Biliyorsunuz çini ilk olarak Karahanlılar zamanında  ortaya çıkmış. Tarihsel sürece baktığımızda Karahanlılar zamanında başlamış olan çinicilik Selçuklular ve Osmanlı imparatorluğu zamanında da camilerde evlerde minarelerde farklı şekilde geliştirilmiş ve günümüze kadar getirilmiştir. Eren Özcan hocamızın yönetiminde açtığımız kurslarda çini ile ilgili farklı çalışmalar yapılmaktadır.  Ciddi el emeği gerektiren ve emek sarf edilen bir kurs. Tüm halkımızı ve özellikle  ilgisi  ve  merakı olanların kursumuza katılmalarını bekliyoruz.

Seramik kursu hocası Eren Özcanda yaptığı açıklamada  ilk çalışmaların 2014 yılında başladığını belirtti.

Özcan “   Siirt’te 2014 yılında  valiliğimiz tarafından  seramik atölyesi kuruldu.O dönemde Kültür merkezi’nde  faaliyet gösteriyorduk. Şu anda Siirt valiliği,  Siirt Belediyesi ve Halk eğitim merkezi ortak çalışmalarıyla hem Halk Eğitime bağlı olarak  Siirt Belediyesi Orhan Doğan parkı’nda çini kursu vermekteyiz.”  Dedi.

Özcan yeni kurslar için kayıtların Eylül ayında başlayacağını sözlerine ekledi.

 

Paylaş

Comments are closed.