son dakika

SİİRT’TE BARIŞ RÜZGARI ESMEYE DEVAM EDİYOR KURTALANDA ÜÇÜNCÜ BARIŞ SAĞLANDI

Ocak 15, 2021 | by kanal56
SİİRT’TE BARIŞ RÜZGARI ESMEYE DEVAM EDİYOR KURTALANDA ÜÇÜNCÜ BARIŞ SAĞLANDI
Güncel
0

Siirt’te barış rüzgarı esmeye devam ediyor. Son iki ayda Kurtalan ilçemizde üçüncü barış sağlandı. Kurtalan merkezde  bir aile arasındaki anlaşmazlıkta  düzenlenen barış töreni ile sona erdirildi.

Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan program Kurtalan ilçe kaymakamı İhsan Emre Aydının konuşması ile devam etti.  2021 yılının inşallah barış ve huzur yılı içerisinde geçmesini temenni ediyoruz diyen Aydın konuşmasında  “ Bu barış görüşmelerinin de bu amaca hizmet edeceğine inanıyorum. Çok değerli Pekedis ailesi, biz bugün geleceğe çocuklarımıza huzuru barışı miras bırakmak için toplandık. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ederim. “ dedi.

Milletvekili Osman Örende yaptığı konuşmada huzur ve barışın önemine değindi. Ören şöyle dedi “Bugün burada barış için bir arada bulunmanın ve dayanışmanın vermiş olduğu huzurla aranızdayız. Barış her zaman iyidir, hayattır, güzeldir. Düşmanlık; öfke ve kin getirir. Barış içinde olan insanlarda huzur olur, bereket olur. İnşallah Pekedis ailesinin huzurunu sağlayacağız ve burada yüzyıllardır devam eden bu kötü geleneğin son kalıntılarını buradan silip atacağız. Çünkü son yıllarda güzel şeyler oluyor. Peşimizi bırakmayan bu kötü ve cahil dönemden kalma bu adetleri birlik ve beraberlik içinde yok etmeye çalışıyoruz.”

Vali Osman Hacıbektaşoğlu  ise konuşmasında “Bu kış günü salgınla mücadele ettiğimiz bu dönemin ve hayatı kısıtladığımız, mesafe koyduğumuz günde Allah rızası için bir araya geldik. Bir barışa şahitlik etmek, onu hep beraber pekiştirmek ve destek vermek için bir araya geldik. Ben bu barışın sağlanmasında evvela Pekedis ailesinin bu barışa katıldıkları için hepiniz adına, Siirt adına ve bütün ümmeti Muhammet adına  çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Tören yemin merasiminin ardından ilçe müftüsü Mehmet Nedim Yılmazın okuduğu dua ile sona erdi.

Geçtiğimiz dönemde Pekedis ailesi bireyleri arasında anlaşmazlıklar doğmuştu.

Paylaş

Comments are closed.