son dakika

SİİRT’TE 2019 YILI 4. DÖNEM İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Ekim 15, 2019 | by kanal56
SİİRT’TE 2019 YILI 4. DÖNEM İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Güncel
0

YATIRIMLARDA YİNE SINIFTA KALDIK

2019 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ali Fuat Atik, başkanlığında, Valilik Konferans Salonu’nda yapıldı.Yatırımların gerçekleşme oranının %60 civarında olduğunu belirten Vali Atik, bu yılda yatırımlarda istenilen düzeyde olmadığımızı söyledi.

Toplantıya; Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, yatırımcı kuruluşların yöneticileri, sivil tolum örgütlerinin temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Vali Ali Fuat Atik, toplantının açılışında yaptığı konuşmada yatırımlar hakkında genel bilgi verdi. Yatırımlarda geçen yıllarda olduğu gibi gerçekleşme oranının düşük olduğunu ve istenilen düzeyde olmadığını belirten  Vali Atik ”İlimiz genelinde 2019 yılı Ekim ayı itibariyle 249 proje üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Söz konusu projelere ayrılan ödenek miktarı 514 Milyon 443 bin TL olup, 309 Milyon 37 Bin TL harcama yapılmıştır. 180 Milyon 68 bin TL harcama yapılmıştır. Projelerin 2019 yılı nakdi gerçekleşmeleri %60 olmuştur. 249 projeden 97’si tamamlanmış, 121’i devam etmekte, 18’i ihale aşamasında, 4’ü yer teslimi yapıldı ve 9 projeye de çeşitli nedenlerden dolayı henüz başlanamamıştır.” dedi.

İlimizin yatırımlar konusunda istenilen seviyede olmadığını ifade eden Vali Atik, ilimizde önemli yatırımları bulunan Karayolları Bölge Müdürlüğü ile DSİ tarafında yürütülen projelerde yaşanan aksaklıklara değinerek, sorunların hızlı ve etkin bir şekilde giderilmesini istedi. Karayolları Bölge Müdürlüğünün il genelinde, bir bölümü tarihi köprüleri onarma projeleri olmak üzere 19 adet projesi bulunuyor.Karayolları Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan Baykandaki Çırpıran Dört Ululular Köprüsünün restorasyonunun bittiğini belirterek burasının bir dinlenme alanı olması için el birliğiyle çalışma yapılmasını istedi.Bölge Müdürü  Ceylan yıllardan beri kalitesizliği ve çok sayıda kazaya yol açması nedeniyle vatandaşın tepkisini çeken Siirt Batman Karayoluna değindi ve burasının Kurtalan çıkışından itibaren 15 km lik bölümünün sıcak beton asfalt olması için bölge müdürlüğü olarak ihaleye çıkacaklarını söyledi.

DSİ Bölge Müdürlüğünün yatırımları görüşülürken İl Özel İdare Genel Sekreteri Hıfzullah Canpolat , Siirte su sağlayan Hesko hattının 11 km lik bölümünün Ilısu Baraj gölü altında kalacağını ve bunun için yeni bir hat çekileceğini ve bu yüzden Siirt il merkezi başta olmak üzere bir çok ilçe ve köyün susuz kalacağını belirtti.Vali Atik, bu kurum adına toplantıya katılan müdür yardımcısı Veysi Kanat’a böyle bir şeye izin veremeyeceğini ve vatandaşı susuz bırakamayacağını belirtti.

Bitlis Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ahmet Süheyl Şentürk’te genel yayın yönetmenimiz Ayhan Mergene daha önce yayınlarımızda  dile getirdiğimiz Şeyh Maruf  ve Şeyh Mahmut Bayraktar Camileri  ile Şeyh Tayyar Türbelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.  Şeyh Maruf ve Şeyh Mahmut Bayraktar Camileri için genel müdürlüğe yazı yazdıklarını , Şeyh Tayyar Türbesi içinde proje  hazırladıklarını söyledi.

 

 

Paylaş

Comments are closed.