son dakika

SİİRT’TE 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Kasım 14, 2019 | by kanal56
SİİRT’TE 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Güncel
0

Bu gün dünya diyabet günü. Çağımızda en hızlı bir şekilde artış gösteren ve  insanların engelli duruma düşmelerine veya ölümlerine yol açan bu hastalık konusunda toplumda bir farkındalık oluşturmak amacıyla  çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve açıklamalar yapılıyor.

Bu kapsamında Siirt Devlet Hastanesinde de bir etkinlik düzenlendi. Hastanenin Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte,  konuşan il Sağlık Müdürü Dr.Erol Emre Ömür diyabet hastalığı hakkında bilgi verdi. Son 12 yılda bu hastalığın görülme sıklığının iki kat arttığını belirten Dr.Ömür, hastalığın bulaşıcı olmadığını ifade etti.

Siirt Devlet Hastanesi Endokrinoloji uzmanı Dr.Hüseyin Karaaslan da diyabet hastalığının tarihçesi, belirtileri ve alınacak önlemleri anlattı. Dr.Karaaslan hareketli ve düzenli beslenmenin diyabette çok önemli olduğunu vurguladı.

Diyabetle ilgili bir şarkının okunması ve tip 1 tipi diyabet hastası Mert Çoban adlı öğrenciyle hastalık hakkında yapılan söyleşinin ardından Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezinden diyabet hastası üç  engelli vatandaşla hastalığa ilişkin bir bilgi yarışması düzenlendi.

Etkinlik yarışmaya katılan vatandaşlara ödüllerinin verilmesi ve diyabetle ilgili bez afişlerin sergilenmesi ile sona erdi.

Etkinliği Vali Ali  Fuat Atik’in eşi Fulya Atik, Sağlık Müdürü Dr.Erol Emre Ömür ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Gökhan Marakçı, hastane personeli ve bazı diyabet hastaları takip etti.

Paylaş

Comments are closed.