son dakika

SİİRT VALİSİ ATİK; “DEĞİŞİK ETNİK YAPI VE DİL BİZİM ZENGİNLİĞİMİZDİR”

Mayıs 22, 2019 | by kanal56
SİİRT VALİSİ ATİK; “DEĞİŞİK ETNİK YAPI VE DİL BİZİM ZENGİNLİĞİMİZDİR”
Güncel
0

Vali Ali Fuat Atik ülkemiz toprakları üzerinde yaşayan çeşitli etnik yapıların ve konuşulan dillerin bizim zenginliğimizi oluşturduğunu söyledi.Vali Atik basın mensuplarına verdiği iftarda çeşitli konulara değindi.

Hiç kimsenin kendi ırkını ve dilini seçme hakkına sahip olmadığını ve hiçbir ırkın bir diğer ırka karşı üstün olamayacağını belirten Vali Atik, herkesin ana diline sahip çıkarak, bunu kullanabileceğini ve hepimizin ortak dili olan Türkçeyi de iyi öğrenmesi gerektiğini belirtti.

Geçmiş yıllarda  devlet görevlilerinin bu konuda yanlış bir tutum içerisine girdiklerini belirten Vali Atik “Hiçbir ırkın,  diğer  bir ırka göre üstünlüğü yoktur. Hiç kimse kendi ırkını, kendi dilini seçme hakkına da sahip değildir. Bu nedenle herkes kendi ana dilini koruma ve kullanma hakkına da sahiptir. Geçenlerde bir köy okulunu ziyaret ettim. Öğrencilere bol bol kitap okumalarını ve Türkçeyi iyi kullanmalarını öğütlerken bir kız öğrenci “bunun için Kürtçeyi konuşmamamız gerekir” deyince hemen müdahale ettim ve onlara Kürtçeyi kullanmaları gerektiğini anlattım. Geçmişte bu konularda devlet görevlileri çeşitli hatalar yapmışlar. Bunlarla yüzleşmek ve vatandaşı kucaklamak  gerekiyor. Şükürler olsun son yıllarda artık bu hatalar tekrarlanmıyor.” Dedi.

Devlet görevlilerinin faaliyet ve görüşlerini yansıtmada basına büyük görevler düştüğünü belirten Vali Atik “ Devletin görüşlerini ve yürüttüğümüz faaliyetleri en kısa ve sağlıklı bir şekilde basın aracılığıyla duyurabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Atik bir soru üzerine Siirt Havalimanından Ankaraya uçak seferlerinin düzenlenmesi konusunda ısrarlı bir takip içerisinde olduklarını belirterek “Siirt Hava limanının yolcu kapasitesi iyi durumda. Siirt Ankara arasında karşılıklı uçak seferlerinin düzenlenmesini istiyoruz. Türk Hava Yolları yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuyu Milletvekilimiz Osman Örenle birlikte ısrarlı bir şekilde takip ediyoruz. Geçenlerde diğer ülkelerde  düşen bazı uçaklar nedeniyle Türk Hava Yolları aynı modeldeki  22 uçağını seferden kaldırdı. Bu nedenle uçak sıkıntısı yaşanıyor. Türk Hava Yolları yetkilileri bu konuyu Ağustos ayında bir kez daha görüşmek üzere mutabakata vardık.İnşallah bu seferlerin düzenlenmesini sağlayacağız.” Dedi.

Paylaş

Comments are closed.