son dakika

SİİRT VALİLİĞİNDEN FLAŞ KARAR ORMANLARA GİRİŞ İKİNCİ BİR EMRE KADAR YASAKLADI

Ağustos 2, 2021 | by kanal56
SİİRT VALİLİĞİNDEN FLAŞ KARAR ORMANLARA GİRİŞ İKİNCİ BİR EMRE KADAR YASAKLADI
Güncel
0

Türkiye’nin gündeminde yer alan orman yangınları faciasının ardından Siirt’te de ormana girmek yasaklandı. Siirt valiliğinden yapılan yazılı açıklamada yangınların önüne geçilmesi için il genelinde ormana giriş yasağı getirildi.

Siirt valiliği tarafından alınan kararlar şöyle;

6831sayılı Orman Kanunu’nun 69’uncu maddesine göre düzenlenen ve Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün 7/12520 sayılı kararıyla yürürlüğe giren ‘’Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri işler Hakkında Yönetmeliğin’’ 32’inci maddesi gereğince Siirt İlinde oluşan meteoroloji şartları dikkate alınarak, ormana giriş çıkışları kontrol altına alma ihtiyacı doğmuştur.

Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı;

1-Piknik ve mesire yerleri dışında ormana giriş çıkışlar ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

2-Orman Genel Müdürlüğü programlı çalışmalarının aksatılmaması için ormanlık sahalarda çalışan iş sahipleri kontrollü bir şekilde giriş çıkış yapacaktır. İş sahipleri en yakın Orman İşletme Şefliğine bilgi verilecektir.

3-Bu Karar il ilçelerde Belediye Başkanlarınca, köylerde ise İl/ilçe Müftülüklerince vatandaşlara duyurulacaktır.

4-Siirt 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı, Siirt İl Emniyet Müdürlüğü, Siirt İl Özel İdaresi, Siirt Belediye Başkanlığı, tüm ilçe ve belde Belediye Başkanlıkları ile il genelinde faaliyet gösteren büyük firmalar (maden işletmesi, yol /inşaat firmaları gibi) kuruluş ve müesseselerin yangınlar konusunda ellerindeki, TOMA, su tankerleri, Arazör, itfaiye aracı, dozer, greyder vb. iş makinaları listelerinin ve bunları kullanacak personel/sorumlu isim ve iletişim bilgilerinin güncellenerek, hazır bulundurulacaktır.

Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunun, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereğince işlem yapılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

 

Paylaş

Comments are closed.