reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

SİİRT ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YIL AÇILIŞI TÖRENİ

Son Güncelleme :

14 Ekim 2015 - 12:00

/ 100 views kez okundu.
reklam
SİİRT ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YIL AÇILIŞI TÖRENİ
reklam

Siirt Üniversite 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Merkez konferans salonunda yapıldı.

Merkez Yerleşkede gerçekleşen açılış törenine Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 3. Komando Tugay Komutanı  Ahmet Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağcakale, Baro Başkanı Av. Cemal Acar, İl Jandarma Alay Komutanı Halidun Eren, İl Emniyet Müdür Metin Özkan, İl Milli Eğitim Müdür Fethi Sualp, İl Müftüsü Faruk Arvas, Resmi Kurum Müdürleri, STK ve Siyasi Parti temsilcilerinin yanı sıra akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından kürsüye gelen Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman: “Üniversitemizin düzenlemiş olduğu 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Törenine hoş geldiniz. Bugün Siirt Üniversitesinin 9. Akademik yıl açılışını gerçekleştiriyor olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Üniversitemizi tercih ederek aramıza yeni katılan 3058 öğrencimize yaşamlarını olumlu yönde etkilemesini temenni ettiğimiz bu önemli tercihleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Tercihlerini üniversitemizden yana kullanarak lisansüstü eğitimlerine başlayan 144 öğrencimize ve 78 yabancı uyruklu öğrencimize de hoş geldiniz diyor başarılar diliyorum.

2007 yılında 3 Fakülte, 1 Yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokulu ve 2 Enstitü ile kurulan üniversitemiz; bugün 7 Fakülte, 4 Yüksekokul, 4 Enstitü, 5 Meslek Yüksekokulu ve 10 Araştırma Merkezi ile eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmet çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedir. 406 akademik, 277idari olmak üzere toplam personel sayımız 683‘e ulaşmıştır. 2007 yılında 2800 öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan üniversitemiz; bugün 38 lisans, 42 ön lisans, 15 yüksek lisans ve 2 doktora olmak üzere toplam 97 programda 10000 öğrencisi ile ülkemize ve bölgemize nitelikli insan yetiştirmektedir.

Amacımız Üniversitemizin küreselleşen dünyada rekabet kabiliyeti yüksek, uluslararası bilinirliği olan, kaliteli, vatana ve millete faydalı, milli ekonomiye ve sanayiye katkı sunan, hizmet üreten, insan haklarına saygılı bir kurum olmasını sağlamaktır.

Üniversitemiz bu amaca hizmet etmek üzere uluslararasılaşma faaliyetlerini de yoğunlaştırmıştır. Son 3 yıl içerisinde 10 farklı ülkede tanıtım fuarlarına katılmış, farklı coğrafyalardan birçok üniversite ile ikili işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. Bu çalışmalar çerçevesinde Türkçe Öğretim Merkezi ve Yabancı Diller Yüksek Okulunu kurmuştur. Bugün üniversitemizde 13 farklı ülkeden 200 yabancı uyruklu öğrenci ve 5 farklı ülkeden 10 Öğretim Üyesi bulunmaktadır. Amacımız orta vadede toplam öğrenci sayımızın %20’si kadar yabancı uyruklu öğrenci sayısına ulaşmaktır. Bu çerçevede üniversitemiz Erasmus ve Mevlana gibi uluslararası öğrenci ve personel değişim programlarını da etkin bir şekilde değerlendirmektedir.

Üniversitemiz öğrenci odaklı bir üniversite olma yolunda hızlı gelişmeler göstermektedir. Kaliteli eğitimin yapılabileceği derslik ve laboratuarlar, çift ana dal ve yan dal yapabilme olanağı, modern spor tesisleri, sayıları 30’u bulan öğrenci toplulukları, bireysel ve takım oyunlarının yer aldığı spor kulübü ve daha birçok aktivite üniversitemiz tarafından sizlere sunulmaktadır. Amacımız sizlerin buradan her açıdan donanımlı, toplumsal sorumluluk bilincine sahip, vatanını ve milletini seven, insan hak ve hürriyetlerine saygılı, ülke çıkarlarını kendi çıkarlarının üstünde tutan, bilim ve teknolojiyi doğru amaçlarla kullanacak gençler olarak mezun olmanızdır.

Öğrencilerimize yeni akademik yılımızda tekrar başarılar diler, törene katılan herkese saygılarımı sunarım.” dedi.

Prof. Dr. Murat Erman’dan sonra kürsüye gelen Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz Siirt’in tarihten gelen ilim merkezi olduğunu üniversitenin de geleneksel ve modern eğitim anlayışıyla bu kültüre katkı yapması gerektiğini,  Siirt ilinin sosyo-ekonomik düzeyinin artırılmasında kamu, üniversite ve özel sektörün üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunun yurt ve barınma sorunu olduğunu belirten Vali Tutulmaz gelecek yıl hizmete girecek olan yurt ile bu sorunun büyük oranda çözüleceğini ifade etti.

Öğrencilerin toplumsal olaylar karşısında duyarlı olmasını ancak bu duyarlılığı ortaya koyarken toplumun genel huzurunu bozacak şekilde değil de demokratik yöntemleri benimseyerek yapmalarını dile getirdi. Öğrencilik hayatında yaşadığı anılardan örnekler veren Mustafa Tutulmaz öğrenci ve akademisyenlere tavsiyelerde bulundu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat YÜLEK “Türk Ekonomisi’nin Son 10 Yılı ve Geleceği” konulu Siirt Üniversitesi Akademik Açılış yılı ilk dersini verdi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sora erdi.

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.