reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

SİİRT’ TE GAZİLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Son Güncelleme :

19 Eylül 2015 - 17:30

/ 104 views kez okundu.
reklam
SİİRT’ TE GAZİLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
reklam

Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e, Sakarya Meydan Muharebesinden sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce “Gazilik” unvanı verilmesi nedeniyle kutlanan “Gaziler Günü”, İlimizde de törenlerle kutlandı. Gaziler Günü nedeniyle Siirt Valiliğince hazırlanan anma programı çerçevesinde; ilk tören Cumhuriyet meydanında yer alan Atatürk Anıtında yapıldı. Ulu Önder ATATÜRK ve ebediyete intikal eden şehit ve gazilerin anısına yapılan saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı’ndan sonra, Öğrenciler tarafından Şiirler okundu. Siirt Gazi ve Şehit Aileleri Dernekler Federasyonu Başkanı Lütfi Yiğit burada yaptığı konuşmada, birlik, beraberlik çağrısı yaparak,”Bu aziz vatanda yaşayan Türk, Kürt, Zaza, Arap, Çerkez kısacası hepimiz kardeşiz. Bir binanın tuğlaları gibi bir birimize kenetlenmeliyiz. Gün, birlik, beraberlik günüdür.”dedi. Yiğit, konuşmanın sonunda, kendi kaleme aldığı “Şehitler ve Bayrak“ konulu şiirini okuyarak, Son dönemlerde yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyorum. diyerek, sözlerini tamamladı. Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi Edebiyat öğretmeni Ahmet Remzi Oran ise günün önem ve anlamını belirten konuşmasında:”Milli bayramlar ve günler insanların bütünleşip gerçek anlamda milleti vücuda getirmesinde rol oynar. Tarihimiz unutulmayacak kadar değerli ve önemli olaylarla doludur. Bu olayların hatırlanması ve çeşitli vesilelerle anılması özellikle gençliğimizin bugün ile tarihi ve temel toplumsal değerleri arasında bir hafıza köprüsü kurulması açısından önemlidir. İşte Gaziler günü olan 19 Eylül günü böyle bir değerin ifadesidir. Zira 19 Eylül günü Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazilik unvanının verildiği gündür. Kendisine bu payenin verilmesi vesilesiyle bugün gaziler günü olarak anılmaktadır.”dedi. Oran,’Milletimizin tarihinde ve dinimizde müstesna bir yere sahip olan şehitlik ve gazilik unvanı herkese nasip olmayacak kadar yücedir. Tarih boyunca Aziz vatanını, milletin namus ve şerefini, milli dini değerlerini korumak için, canını seve seve feda eden ordumuz için şehitler nurlu, gazilerin ise onurlu insanlar olduğunu’ söyledi.  Törene, Vali Mustafa Tutulmaz, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Belediye Başkan Vekili Baki Taşçı, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, Adalet Komisyon Başkanı Mehmet Selim Karakuzu, İl Emniyert Müdürü Metin Özkan, Şehit ve Gazi Aileleri Federasyon Başkanı Lütfi Yiğit, Askeri erkân, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Siyasi parti ve STK il temsilcileri, Şehit ve Gazi ailelerinin yakınları, Gaziler ve Vatandaşlar katıldı.

Gaziler Günü (1) Gaziler Günü (3) Gaziler Günü (4) Gaziler Günü (5) Gaziler Günü (6) Gaziler Günü (7) Gaziler Günü (8) Gaziler Günü (9) Gaziler Günü (10) Gaziler Günü (11) Gaziler Günü (12)

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.