son dakika

SİİRT SAĞLIK ÇALIŞTAYI BAŞARILI GEÇTİ, ÇALIŞTAYDA İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Ocak 19, 2020 | by kanal56
SİİRT SAĞLIK ÇALIŞTAYI BAŞARILI GEÇTİ, ÇALIŞTAYDA İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI
Güncel
0

İstanbulda Siirt Dernekleri Federasyonu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Siirtli hekimlerin katıldığı çalıştay başarılı geçti. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Vefik Arıca’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen  ve 30 civarında doktor ve tıp akademisyeni hemşerimizin katıldığı çalıştayda ilimiz sağlık sektörü ile ilgili önemli kararlar alındı.

Federasyonun İstanbul Fatihte bulunan merkezinde verilen  kahvaltının ardından başlayan çalıştayın açılış konuşmasını yapan federasyon başkanı Metin Canpolat yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Siirt ve Siirtliye hizmet vermek amacıyla yola çıktıklarını belirten Canpolat “Amacımız Siirt ve Siirtliye hizmettir. Dünyanın neresinde olursa olsun her Siirtliye ulaşmak ve bütün Siirtliler arasında birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek istiyoruz. Yürütmeyi planladığımız çalışmalardan biriside sektörel buluşmalardır. Bunu bugün ilk olarak sağlık sektöründe çalışan hemşerilerimizi bir araya getirerek gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer sektörlere ilişkin olarak benzer etkinliklerimiz olacaktır.” Dedi.

Moderatör Prof.Dr. Vefik Arıca yaptığı konuşmada herkesin memleketine bir vefa borcu olduğunu ve bunu ödemesi gerektiğini belirtti. Bu konuda planlı bir çalışma yapılmadığını belirten Prof.Dr.Vefik Arıca” Özellikle il dışında yaşamlarını sürdüren hemşerilerimiz yalnız başlarına bırakıldı. Planlı programlı bir şekilde onlara memleketlerine hizmet etmeleri için bir çalışma yapılmadı. Siirt dışında doğup büyümüş ve şimdiye kadar Siirt’i görmemiş önemli sayıda  hemşerimiz var. Bu çalıştay inşallah buna vesile olur. Bundan sonraki süreçte memleketine  ve hemşerilerine hizmet etmek isteyenlere fırsatlar sunulur.” Dedi.

Çalıştayda şu kararlar alındı;

  1. Siirtli olup İstanbul’da yaşayan akademisyen doktorları Siirt’e getirip bir sağlık çalıştayı düzenleme ve öncelikle kendi insanımızı Siirte getirtmek,
  2. Istanbul da sağlık ile ilgili üniversite okuyan öğrencilerin barınma ve burs ihtiyacını karşılanması,
  3. Siirt’te sağlık turizminin desteklenmesi ve bu alanda yapılabilecekler konusunda arştırma yapılması,
  4. Siirt Tıp Fakültesi ve Hastanesi için desteklerin arttırılması ve bu konunun gündemde tutulması,
  5. Sağlıkta Arge ve bilimsel proje yapma konusunda akademisyen hocalardan Siirt için gerekli desteğin sağlanması,
  6. Her akademisyen hocanın İstanbulda öğrenim gören Siirtli 3 üniversite öğrencisine mihmandarlık ve rehberlik yapması,

Çalıştayın ardından Federasyon Başkanı Metin Canpolat ve Prof.Dr.Vefik Arıca katılımcılara teşekkür ettiler. Çalıştay toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Paylaş

Comments are closed.