son dakika

SİİRT İL ÖZEL İDARESİ YILI DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI, BÜTÜN KÖYLERİN SU İHTİYACI KARŞILANMIŞ

Ocak 10, 2020 | by kanal56
SİİRT İL ÖZEL İDARESİ YILI DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI, BÜTÜN KÖYLERİN SU İHTİYACI KARŞILANMIŞ
Güncel
0

Siirt İyl Özel İdare Genel Sekreterliğinin 2019 yılı değerlendirme toplantısı yapıldı. Kurumun Kezerdeki tesislerinde düzenlenen toplantıya Vali Atik ile il genel meclis başkan Cangir Bayram ve üyeleri ile İl Özel İdare genel sekreteri Hıfzullah Canpolat ve kurum yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Atik, toplantının yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve varsa aksayan yönlerin tespit edilerek katılımcı bir yönetimin sağlanması amacıyla düzenlendiği belirtti. Aksayan yönlerin kendisine ait olduğunu belirten Vali Atik “Aksayan yönler bana aittir. Başarı ise ortaktır.Bu toplantıda yıl çalışmalarını değerlendirelim ve aksayan yönler varsa da bunları belirleyerek önlem alalım.Daha katılımcı bir yönetim anlayışıyla 2020 yılında daha güzel çalışmalara  birlikte imza atabilelim diye toplandık.”dedi.

Vali Atik İl Özel İdare Genel Sekreterliğinin bütçesinin spora harcandığı yönünde alıştırılan algının gerçekle bir ilgisinin olmadığını ve bütçeden spora yalnızca otobüs ve yakıt desteğinin verildiğini ve hatta tesis için spor kulübünden aylık 6 bin Tl kira bedeli alındığını da belirtti.

Katılımcıların  2020 yılını kutlayan Vali Atik, il genel meclis üyeleri ile gazetecilere teşekkür etti. Yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren İl Özel İdare Genel Sekreteri  Hıfzullan Canpolat  bazı köylerde  yetersizlik yaşanmasına rağmen bütün köylerin su ihtiyacının karşılandığını belirtti. Geçen yıl için 741 milyonluk bir bütçe tahmin etmelerine karşılık bu bütçeyi aştıklarını belirten Canpolat “Biz kırsal kesimlerin dışında da ilçe ve il merkezlerine yönelik bazı hizmetler götürüyoruz.Sağlık, tarım, sanayi ve ticaret, kültür sanat turizm, gençlik spor, ilk ve orta öğretim okulları için arsa temini,sosyal hizmet ve yardımlarla  binaların onarımı konularında da çalışmalarımız bulunmaktadır.Bu çalışmaları yürütmek için hazırladığımız geçen yılkı bütçemizi 74 milyon olarak tahmin etmemize karşılık, gerçekleşen gelir bütçesi 88 milyon 558 bin Tl oldu. Yani bütçemizi aştık. Şükürler olsun bütçede bir sıkıntımız olmadı.” Dedi.

Kuruma bağlı birimlerin  yaptıkları çalışmalar hakkında da tek tek bilgi veren Canpolat bazı köylerde su kaynakları yetersiz olmasına karşılık ilgi genelinde su götürülmeyen köyün kalmadığını belirtti. Bazı köylerde yeterli su kaynağı bulunmadığını belirten Canpolat “Buna çözüm bulmaya çalışıyoruz. Ancak su götürmediğimiz köyümüz kalmadı. Geçen yıl içme suları alanında 22 adet proje uyguladık. Bunlardan 15 i bitti.5 proje devam ediyor.2 projede ihale aşamasındadır.Atık su konusunda da çalışma yapıyoruz. Bu kapsamda18 projemiz bulunuyor.Bunlardan 16 sı tamamlandı, 2 si ihale aşamasındadır.” Dedi.

Vali Atik içme suları konusunda Canpolat’ın verdiği bilgileri il genel meclis üyelerine sorarak teyit ettirdi. Vali Atik’in önerisiyle köylerdeki çöplerinde toplanarak il merkezindeki katı atık tesisinde değerlendirilmesine karar verildi. Daha önce görev yaptığı yerlerde bu konuda çalışma yaptıklarını belirten Vali Atik, alternatif çözüm yolları üzerinde çalışma yapılması için il özel idare genel sekreterliği yetkililerine talimat verdi.

Canpolat daha sonra başta tarım alanı olmak üzere diğer alanlarda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.Canpolatın verdiği bilgiye göre kurum 500 bin lira ile 68 aileye dağıtılmak üzere 347 adet küçükbaş hayvan alarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne teslim etti.Yine 500 bin Tl bedelle hayvanlarda görülen ve insanları da etkileyen antrax hastalığı için ilaç alındı.Fıstık ağaçlarında görülen dal güvesi için 570 adet fenomen tuzak alınarak 120 çiftçiye dağıtımı sağlandı.

Pervari de hükümet konağı, Baykanda da kaymakam evi projeleri gerçekleştirildi.

 

Paylaş

Comments are closed.