reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

SİİRT AFET MÜDAHALE PLANI (SAMP) MASA BAŞI TATBİKATI YAPILDI

Son Güncelleme :

28 Ekim 2015 - 11:08

/ 115 views kez okundu.
reklam
SİİRT AFET MÜDAHALE PLANI (SAMP) MASA BAŞI TATBİKATI YAPILDI
reklam

Siirt Afet Müdahale Planı (SAMP) Masa Başı Tatbikatı, Vali Mustafa Tutulmaz’ın Başkanlığında gerçekleştirildi.

Kültür Merkezi Konferans salonunda yapılan masa başı tatbikatına; Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Yıldız, Hizmet Grubu kamu kurum/kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantıya geç gelen bazı kamu kuruluşlarının temsilcilerini uyaran Vali Mustafa Tutulmaz burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir deprem kuşağında olduğunu hatırlatarak, ‘Geçmişte ülkemizin birçok bölgesinde yaşanan afetler nedeniyle millet olarak ağır bedeller ödediğine’ dikkat çekti.

Afetle yaşamanın öğrenilmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Tutulmaz:“Afetlere önceden hazırlıklı olmamız gerekir. Hangi kurumun hangi işi yaptığı iyi planlanmalı ve bunu afettin yaşandığı anda iyi uygulamalıdır. Ancak maalesef bizde planlar, ya masada ya da kasada bekler. Afet anında açılır ve bakılır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Planlarda başarıya ulaşmak için, afeti yaşamış gibi harekete geçilmesi gerekmektedir. Tüm hizmet guruplarına yüklenen görev ve sorumluluklar iyi analiz edilmeli ve afet anında derhal uygulanmalıdır.”dedi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Yıldız ise, Afet Müdahale  Planı’nın (SAMP) uygulanabilirliğinin artırılması, yaşanabilecek sorunların tespiti, hizmet gruplarının yaşanacak bir afette koordinasyonunun sağlanması ve afetleri önleme konusunda alınacak tedbirlerin büyük bir önem arz ettiğini belitti.

Daha Sonra İl Afet ve Acil Durum Şube Müdürü Cahit Akkoyun, hazırlanan planlar hakkında sunum yaptı.

Tatbikat senaryosu olarak; Siirt-Aktaş köyünde 6,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği, depreme bağlı ikincil afetlerin yaşanması kurgulanarak, hazırlanan senaryo akışı içinde kendisine görev düşen her bir hizmet grubuna sorular sorulup, yöneltilen soruların ve yaşanan afet ve acil durumlara karşı aldıkları aksiyonları içeren cevaplar alınarak tatbikat sonlandırıldı.

Afad  (1) Afad  (3) Afad  (6) Afad  (7) Afad  (8)

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.