son dakika

SİCİL AFFI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Ocak 27, 2017 | by kanal56
SİCİL AFFI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Güncel
0

ESNAF SANATKAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI AYYILDIZ BANKALAR  ZORLUK ÇIKARMASINLAR

Esnaf, tüccar ve vatandaşların aylardan beri beklediği sicil affı  Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Sicil affının  memnuniyet verici olduğunu belirten Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı M. Rıfat Ayyıldız affın yürürlüğe girmesi ile birlikte bankaların vatandaşlara zorluk çıkartmamalarını istedi.

Sicil affından  bir bölümü kredi kartı kullanıcısı olmak üzere, 12.500 bin kişinin yararlanacağını belirten Ayyıldız “Bu sicil affı büyük bir ihtiyaçtı. Birçok esnaf, tüccar ve vatandaşımız geciken bir  ödemelerinden dolayı sicillerinin bozulduğu gerekçesiyle bir çok destekten yararlanamıyor, kredi kullanamıyorlardı.  Özellikle bankalar  bu konu başta olmak  ilimizdeki esnaf ve tüccarlara büyük zorluklar çıkarıyorlardı. Kredi için gösterilen gayri menkuller ya çeşitli bahanelerle  ipotek olarak kabul edilmiyordu yada değerinden çok daha düşük değerlerle kabul ediliyordu. Umarım bu sicil affı bankalarımızın öne çıkardığı bu zorlukların  son ermesine vesile olur.  Bankalarımız bu tutumlarından vazgeçer ve esnaf tüccar ve vatandaşlarımıza gerekli kolaylığı gösterirler.” Dedi.

TORBA YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

SİCİL  AFFINDAN MEMURLARA İKRAMİYEYE KADAR BİR ÇOK KONUYU KAPSIYOR

İşletmeler, yatırımcılar ve ihracatçılara vergisel  teşvikler getiren, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan, borç  yapılandırmasında süreyi kaçıranlara yeni imkanlar sağlayan “Emekli Sandığı  Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına  Dair Kanun” Resmi gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı’na yasayla eklenen maddeye göre, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre içinde geç ödeme zammıyla birlikte 2017 yılı Mayıs ayı sonuna kadar ödeyebilecek.

HABER 56 DİYORKİ

SİCİL  AFFINDAN SİİRT’TE 3 BİN KİŞİNİN YARARLANMASI BEKLENİYOR

Toplumun aylardan beri beklediği torba yasa yürürlüğe girdi.Sicil affından 30 yıldan fazla hizmet eden memurların emekli ikramiyesinin ödenmesine kadar bir çok konuyu kapsayan torba yasa yürürlüğe girdi.

Torba yasada yer alan en önemli konulardan birisi olan sicil affından ülke genelinde bir bölümü esnaf tüccar ve sanayicilerle, kredi kartı kullanan vatandaşlardan oluşan 12 milyon 500 bin kişi yararlanacak. İlimizdeki bankacılarla yaptığımız görüşmede bu aftan ilimizde en az 3 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

Görüştüğümüz bankacılar,  bazı bankaların vatandaşa adeta tuzak kurduklarını belirterek çeşitli örnekler verdiler. Örneğin milyonlarca lira tutarında 1.700 çek veren bir iş adamının yalnızca iki tane çekinin bir gün gecikmeyle ödemesi nedeniyle sicillerinin bozulduğunu belirttiler. Daha ilginç bir başka örnekte de aynı hesap numarasına bağlı birkaç  hesabı bulunan iş adamlarına ait çekler bu hesaplardan bir tanesine tanımlanıyor. Biraz daha açmak gerekirse bir tüccarın …..-1 ve ….- 2 hesabı varsa çek bunlardan birisine tanımlanıyor ve vadesi geldiğinde bu hesaptan ödenmesi planlanıyor.Ancak ödeme tarihinde o hesapta yeteri kadar bakiye yoksa, aynı adama ait diğer hesaptan para çekilmiyor ve işlem yapılarak sicil bozuluyor. Oysa o çek sahibi kendi bankadaki hesaplarında yeteri kadar para bulunduğunu bildiği için  herhangi bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyor.

Sicil affından kredi kartı kullanan çok sayıda vatandaşta yararlanacak.

Paylaş

Comments are closed.