son dakika

ŞEHİR VE BEDEN SİYASETİ ORTADOĞU’DA DEMOKRASİNİN DOSTLARI VE DÜŞMANLARI KONFERANSI

Şubat 28, 2019 | by kanal56
ŞEHİR VE BEDEN SİYASETİ ORTADOĞU’DA DEMOKRASİNİN DOSTLARI VE DÜŞMANLARI KONFERANSI
Güncel
0

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Siirt eski milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay, dünyanın beşten büyük olduğunu, buna uygun yeni bir düzenin kurulması gerektiğini ve bu düzeni de Türkiyenin kuracağını söyledi.

Prof.Dr.Aktay, Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde verdiği konferansta Şehir ve Beden Siyaseti ile ortadoğuda demokrasinin dostları ve düşmanları üzerinde durdu.

Günümüzde bilgiye ulaşımın, geçmişin oranla daha kolay olduğunu belirterek yazarlardan kitap istenmesi olayına değindi. Yazarlardan kitaplarını imzalayıp vermelerinin istendiğini belirten Prof.Dr.Aktay, bir konfeksiyoncudan elbise istenmemesi gibi yazarlardan da kitap istenmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Ancak buna rağmen kendisinin kitap okuyacak olan herkese kitap vermeye hazır olduğunu söyledi.

28 Şubatın yıl dönümünde olduğumuzu hatırlatan Prof.Dr.Aktay, bu olayın  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir kara leke olduğunu ve bin yıl süreceği belirtilen bu darbenin etkisinin ancak 3-4 yıl kadar sürdüğünü ifade ederek, bu müdahalenin beş yıl sonra AK Partinin iktidara geldiğini hatırlattı.Bu darbe girişiminin Allahın emirlerine karşı çıkma olduğunu söyleyen Prof.Dr.Aktay “Savaş açtılar da ne oldu? Bin yıl süreceği belirtiliyordu. Ancak üç dört yıl sürdü.Beş yıl sonrada bu milletin evlatları yani AK Parti iktidara geldi. 28 Şubattan geriye ne kaldı? Yalnızca hatıraları.”dedi.

Prof.Dr.Aktay eski başbakanlardan Necmettin Erbakının vefat yıl dönümü olduğunu belirterek rahmet diledi.

Şehirlerinde bir vücut gibi bir bütün olduğunu belirten Peygamber Efendimizin bir hadisi şerifinde de buna değindiğini belirten Prof.Dr.Aktay, şunları söyledi “Tarih boyunca filozoflar toplumları bir vücuda benzetmişlerdir. Biz bir vücudun organları gibi bir birimizle bağlantılıyız. Biz birbirimize borçluyuz. Ecdadımız bu konuda bizden daha iyiydi.Biz beş yıl sonra tıkanacak şehir planları yapıyoruz. Oysa ecdadımız birbirlerinin hak hukukunu daha iyi gözeten açılacak pencerelerin bile nerede açılacağı belirlenen şehirler kurmuşlardı. Medeniyetimizin sergilendiği yerlerdir şehirler. Şehirler yalnız mimari değil aynı zamanda medeniyet projeleridir.”

Batılıların İsam dünyasında demokrasinin gelişmesini istemediklerini belirten Prof.Dr.Aktay buna tarihten örnekler verdi. 1990 lı yıllarda Cezariyde İslami bir partinin iktidara gelmesinin hemen ardından meydana gelen darbe batılılar tarafından desteklendi. Darbecilerle batılılar sonsuna kadar çok iyi anlaştılar. Bu dönemde meydana gelen iç savaşta 200 bin kişi öldü.”

Son dönemlerde İslamın terörle ilişkilendirilmesinin sonucu olarak dinimizin imajının değiştiğini ve  Müslüman olan kişilerin sayısında bıçakla kesilir gibi bir azalma olduğunu söyledi.

Mısırda Sisi örneğinin veren ve batılıların Sisiyi desteklediklerini hatırlatan Prof.Dr.Aktay 15 temmuz darbe girişiminde  benzer bir durumun görüldüğünü ve batılıların ancak bir ay sonra ülkemize gelerek olan biteni öğrenmeye çalıştıklarını hatırlattı.Batılıların demokrasinin dostu olmadıklarını belirten Prof..Dr.Aktay, demokrasinin dostu  tek ülkenin Türkiye  ve liderinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Dünyanın beşten büyük olduğunu hatırlatan Prof.Dr.Aktay bu düzeninde ülkemizin ve cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekleşeceğini belirtti.

 

İl protokolü ve kalabalık bir öğrenci topluluğunun takip ettiği konferans hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

Paylaş

Comments are closed.