reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

SEÇİMLERİN ARDINDAN

Son Güncelleme :

02 Kasım 2015 - 15:11

/ 97 views kez okundu.
reklam
SEÇİMLERİN ARDINDAN
reklam

1 Kasımda yapılan milletvekili seçimlerinde vatandaş, yüksek bir katılım oranı ile sandığa büyük ilgi gösterdi..

 Türkiye’nin en yaşlı seçmeni 130 yaşlarındaki  Mehmet Esen amcadan  ilk defa oy kullanacak gençlere, hamile bayanlardan engellilere kadar her kesimden vatandaş sandık başına gitti ve oyunu kullanarak, vatandaşlık görevini yerine getirdi.  Seçimlere katılım oranının yanı sıra seçimlerin  ülke genelinde olaysız bir şekilde geçmesi de demokrasimiz adına sevindirici oldu. Ülke genelinde büyük oy patlaması yaşayan ve tek başına iktidara gelme başarısını gösteren AK Parti ilimizde de oyunu arttırdı.

7 Haziran tarihinde yapılan seçimlerde HDP  % 65.8 oy oranı ile 93.513 oy alırken, AK Parti ise %28.17 oy oranı ile 40.030 oy almıştı. 1 Kasım da ise HDP % 58.28 oy oranı ile 81.680, AK  Parti ise %56.68 oy oranı ile 51.403 oy aldı. Bu sonuca göre HDP kaybettiği oy oranına yakın bir oy AK Partiye kayarken, milletvekili sayısında bir değişme olmadı. HDP 2 AK Parti 1 milletvekili çıkardı. AK Partiden Prof. Dr Yasin Aktay, HDP den Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Besime Konca milletvekili seçildi.

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.