son dakika

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK SİİRT’TE

Mart 17, 2019 | by kanal56
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK SİİRT’TE
Güncel
0

YATIRIMLARIN AÇILIŞ VE İMZA TÖRENİ YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siirt ziyaretinde yaptığı konuşmada genç işsizlerin istihdamına yönelik eğitim çalışması gerçekleştirileceğini söyledi. Bitlis ten Siirte geçen Varank Baykan İlçesi ve Veysel Karani Beldesini ziyaret ettikten sonra il merkezine geldi.

Valiliği ziyaret ederek ilde yürütülen çalışmalar hakkında Vali Ali  Fuat Atikten bilgi alan Varank şeref defterini imzaladı. Bakan Varank daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde düzenlenen topu açılış ve imza törenine katıldı.

Varank burada yaptığı konuşmada açılışı yapılacak olan tesislerle yapılması gündemde olan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Siirti önemsediklerini belirten Varank Hizmetlerin daha da artarak devam etmesi için huzurun şart olduğunu belirterek  Ali İlbaşa destek verilmesini istedi.

Dicle Kalkınma Ajansının Siirte yaptığı yatırımlardan övgüyle bahseden Varank “Siirt bizim göz bebeğimiz. Siirt bizim saklı hazinemiz. BurasıMezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği medeniyet şehri, ilim, tarih ve kültür yuvası. Biz Siirt’in taşıdığı bu önemi her zaman göz önünde tuttuk. İlimize 17 yılda 9 milyarın üzerinde kamu yatırımı yaptık. Ulaştırmadan eğitime, sosyal hizmetlerden sağlığa varıncaya dek Siirtli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak her projede devletimiz buradaydı. Siirt fıstığını dünya markası haline getirmek için 10 milyon avroluk yatırım yaptık. Avrupa ‘nın birinci ve dünyanın üçüncü büyük fıstık işleme tesisini şehrimize kazandırdık. Yıllık kapasitenin 10 bin tonun üzerinde olduğu bu tesiste ihracat için Rusya ve Avrupa’dan bir dizi ülkeyle anlaşmalar yapıldığını arkadaşlarımızdan öğrendim. Devletimizin sunduğu tüm bu imkanlar ilimizin kalkınmasını destekledi ve Siirt’in milli geliri 16 yılda 15 kat arttı. Kalkınma Ajansımız olmasaydı, bugün açılışını yapacağımız yatırımların hiçbiri hayat bulamazdı. İlk projemiz; ambalaj atıkları geri kazanım tesisi. Resmi açılışını yaptığımız 2 milyon liralık bu tesiste evsel, tıbbi ve hayvansal atıklar toplanıp sıfır atığa dönüştürülüyor. Siirt’teki bu yatırım, ülkemiz genelinde farkındalığı artırmak için büyük çaba sarf ettiğimiz, sizlerin evladı  Emine Erdoğan hanımefendinin liderliğinde yürütülen Sıfır Atık Projesi için de önemli bir katkı sunuyor. Resmi açılışını yapacağımız bir diğer proje de Meyveciliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında ilimize kazandırdığımız 284 bahçe. Burada anahtar teslimi bahçe veriyoruz dersem abartmış olmam sanırım. Çukuru açıyoruz, fidanı ekiyoruz, damlama sulama sistemini kuruyoruz ve çitini de vererek bahçeleri vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. İnanç, doğa ve kültür turizmini tetiklemek adına Tillo cam Seyir Terası’nı da şehrimize kazandırıyoruz. Bin 100 metre yüksekliğe kurulan bu yapı, Botan Vadisi’nin eşsiz güzelliğini yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuyor. Açılışını yaptığımız diğer bir proje de restore ettiğimiz tarihi Cas evleri. Siirt’in kültürel mirasının korunması açısından Cas evleri kritik önem taşıyor. Bu mekanların dokusuna uygun bir şekilde korunması ve ilimizde kültür turizminin gelişmesi için restorasyon çalışmalarına katkı sağladık.”

Hayırlı müjdelerim var diyerek sözlerini sürdüren Varank “Resmi açılışların yanı sıra sizlere çok güzel, çok hayırlı müjdelerim de var” diyerek sözlerini sürdüren Bakan Varank, bölgedeki genç işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamak için harekete geçtiklerini söyledi Varank, “Mardin-Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt üniversitelerinin ortaklığında 3.8 milyon avroluk bir projeye başlıyoruz. Amacımız, gençlerimizin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek. Bu amaçla Siirt’in de dahil olduğu 4 ilimizde eğitimler düzenleyip, gençlerimizi iş hayatına hazırlayacağız. Eruha ‘a Mesleki Eğitim Merkezi kuracak, gençlerimiz ve kadınlarımızın mesleki becerilerini artıracağız. Siirt’in tarihine tanıklık etmiş Helvacılar Çarşısı’nı restore edecek ve böylece zanaatkarlarımızın bilinirliğini artıracağız. Bu projeyle unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması ve çarşının eski canlılığının geri kazandırılmasını amaçlıyoruz. Atacağımız imzayla 6.5 milyon liralık proje bütçesinin 6 milyon lirasını Kalkınma Ajansımız finanse edecek. Güney Ekspresi’nin son durağı Kurtalanda da bir vagon müze kuracağız. Yerel ve tarihi ürünleri müzede canlandırarak, bu bölgeyi turizm rotası yapacağız” dedi.

Konuşmanın ardından Vali Atik Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve STSO Başkanı Güven Kuzu’nun katılımyla yatırımlara ilişkin belgeler imzalandı.

Bakan Varank kanaat önderleri ile bir araya geldikten sonra Organize sanayi bölgesini ziyaret ederek burada lamino çanta ve fıstık işleme tesislerini ziyaret etti.

Paylaş

Comments are closed.