son dakika

ŞAL ŞEPİK TESCİL EDİLİYOR

Aralık 9, 2019 | by kanal56
ŞAL ŞEPİK TESCİL EDİLİYOR
Güncel
0

Dünyanın en eski dokuma türlerinden birisi olan şal şepikin tescili için daha önce yapılan girişimlere hız verilirken, bu dokuma türünün kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasına alınması için girişim başlatıldı.

Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, bu tür dokumaların zengin kültürümüzün birer parçası olduklarını belirterek korunmaları ve yaygınlaşmaları için gereken her şeyin yapılacağını söyledi.

Eruh İlçesine yaptığı ziyarette bu alanda yapılan çalışmaları daha yakından görme imkanına sahip olduğunu belirten Edip ”Geçmişi asırlar öncesine dayanan, dünyanın en eski dokuma türlerinden birisi. Aynı zamanda kültürümüzün zenginliğini de gösteren güzel bir kumaş.Eruh Halk Eğitim Merkezi bünyesinde sürdürülen çalışmalar ve açılan atölye ile bu dokuma türü tekrar canlandırılmaya çalışılıyor. Bu çalışmaları takdir ettim. Çok güzel çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bizde  Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu konuda gereken her türlü desteği vereceğiz. Bakanlığımızla görüşerek bu dokuma türü ile ilgili olarak açılacak kursların kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kapsamına alınmasını önerdim. Böylelikle bu alanda daha kolay bir şekilde kurslar açabilecek ve bu dokuma türünü yaygınlaştıracağız. Bunun yanı sıra daha önce Türk Patent Enstitüsüne yapılan patent başvurusunun da takipçisi olacağız.”  Dedi.

Edip müdürlük olarak kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılması için gereken her türlü çalışmayı yürüteceklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Comments are closed.