son dakika

PROF. DR .ARICADAN GEBELERE AŞI OLUN ÇAĞRISI

Ekim 23, 2021 | by kanal56
PROF. DR .ARICADAN GEBELERE AŞI OLUN ÇAĞRISI
Güncel
0

Pandemide son günlerin tartışılan konularından birisi olan gebelerin aşı olması konusunda görüşlerini açıklayan Prof.Dr.Vefik Arıca bilimsel verilerin net ve açık olduğunu söyledi.
Bu konuda Kanada da yapılan geniş bilimsel çalışmanın durumu ortaya koyduğunu belirten Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Arıca yoğun bakımda tedavi istemeyen gebelerin bir an önce aşı olmaları gerektiğini ifade etti.
Aşı olmayan gebelerin covid-19 a yakalanmaları halinde yoğun bakım servisinde yatarak tedavi olma ihtimalinin 10 kat daha fazla olduğunu belirten Prof.Dr. Arıca” Kanada da bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar aşı olmayan gebelerin covid-19 a yakalanmaları halinde yoğun bakımda tedaviye ihtiyaç duymaları oranı on kat artıyor.Bu nedenle yoğun bakım servisinde yatarak tedavi olmak istemeyen gebelerin bir an önce aşı olmalarında yarar vardır.”dedi.
Prof.Dr.Arıca, aşı olmuş emziren annelerde oluşan antikorun süt yoluyla bebeğe geçtiğini ve onuda covide karşı koruduğunu sözlerine ekledi.

Paylaş

Comments are closed.