reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

Köylülerin Hes Tepkisi

Köylülerin Hes Tepkisi

Son Güncelleme :

07 Mayıs 2015 - 17:27

/ 128 views kez okundu.
reklam
Köylülerin Hes Tepkisi
reklam

Siirt’in Eruh ilçesi Kuşdalı köyü sakinleri, 2011 yılında Zorova Deresi üzerinde yapılan HES inşaatı yüzünden yollarının tahrip olduğunu ve kaynak sularının azaldığını söyledi.
2011 yılında Eruh ilçesi Bilgili köyü ile Kuşdalı köyleri arasındaki Zorova Deresi üzerinde yapılan HES çalışmaları nedeniyle bölgenin tarih ve doğal yapısının tahrip olduğunu belirten Kuşdalı köyü sakini Ahmet Elçiçek, aynı zamanda HES yapım çalışmaları sırasında köylerinin ulaşımlarını sağladığı yolların kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Elçiçek, eskinden yolun hemen kenarından su ihtiyaçlarını karşılayan köylülerin, şimdiler su içmek için dere yatağına kadar inmek zorunda kaldığını anlattı.

İKİ DEFA SÖZ VERDİLER, YAPMADILAR
HES nedeniyle Kuşdalı ve Bilgili köyü arasındaki Zorava Deresi’nin suyun azaldığından yakınan Ahmet Elçiçek, dere üzerinde bulunan tarihi Şavura köprüsünün ayakta kalan iki ayağının da doğa katliamı direndiğini kaydetti.
Elçiçek, “HES yapımı başladıktan sonra Çizmeli köyü köprüsünden itibaren Bilgili ve Kuşdalı köylerinin yol ayrımına kadar bozulan yollar bir daha yapmadı. söz vermelerine rağmen firma iş makinelerini alıp gitti. Köy muhtarımız da tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. 2014-2015 yılı eğitim öğretimin başladığı Eylül ayından sonra köylüler olarak oturma eylemi yaptık. Yetkililer eylemden vazgeçmeleri durumunda yolların yapılacağı sözünü vermelerine rağmen yine yapılmadı. Kış mevsiminde hastalarımızı taşıyarak götürüyoruz. Bize verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi yollarımızın yapılmasını istiyoruz” dedi.
Bu arada Siirt’te yapılaması düşünülen 19 HES projesi kapsamında Botan Nehri üzerinde bulunan Alkumru ve Kirazlık HES tamamlanırken, Tavan Deresi üzerinde Şirvan ve Zivzik yakınlarındaki Çetin, Pervari ilçesine bağlı Beğendik beldesinde Pervari HES’lerin yapımı devam ediyor.

fft261_mf8990082

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.