son dakika

GENEL BAŞKANDAN ÖZEL AÇIKLAMA KIZILAY GENEL BAŞKANI KINIK İLİMİZDE SİİRTE BİR AŞ EVİ YAPILACAK

Ekim 1, 2021 | by kanal56
GENEL BAŞKANDAN ÖZEL AÇIKLAMA KIZILAY GENEL BAŞKANI KINIK İLİMİZDE SİİRTE BİR AŞ EVİ YAPILACAK
Güncel
0

Kızılay tarafından Siirt’e bir aş evi yapılıyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık beraberindeki bir heyetle birlikte ilimizi ziyaret etti.

Kızılay Siirt Şube Başkanlığını ziyaret eden Kınık, yaptığı açıklamada Kızılay’ın Siirt’teki faaliyetlerinin yanı sıra göçmenler sorununa da değindi.

Siirt teşkilatının geçen yıl pandemiye rağmen performans göstererek puanını arttıran bir şube olduğunu belirterek bir önceki başkan Yener Tanık ile dönem başkanı Nihat Altunç ile ekiplerini kutlayan Kınık, Siirt teşkilatını güçlendirmek istediklerini ve bir aş evi kuracaklarını belirtti. Kınık kan merkezi çalışmalarını da takdir ettiklerini belirtti.

Ülkemizdeki göç hareketlerine değinen Kınık “ 70 ten fazla vatandaşlıktan 5 milyona yaklaşmış Türkiye’ye sığınmış insan bulunmaktadır. Bunların yaklaşık  3 milyon 800 bini Suriyeli kardeşlerimiz. Bunlara hem şubelerimiz ve hem de uluslar arası programlarımız ve göç hizmetlerimiz aracılığıyla devletimiz ciddi bir destek sağlıyoruz. Diğer taraftan da  Türkiye’ye düzensiz bir şekilde gelmiş olan göçmenlerin kendi ülkelerine gönüllü  bir şekilde dönüşleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yarın nasip  olursa Pakistandan,  Afganistan’a 33 tonluk iki kamyonluk bir yardım konvoyumuz yola çıkacak. Bu 16 bin insana destek verecek bir büyüklük. Biz Afganistan delegasyonumuz aracılığıyla şu anda Afganistanın içinden geçtiği sıkıntılı dönemde de  desteklerimizi arttırıyoruz devam ediyoruz. Bu çerçevede gönüllü olarak dönen insanlara istihdam sağlanması konusunda desteklerimiz var. Şimdiye kadar geri dönmüş 65 insana işyerleri kuruldu. Bu senede nasip olursa 50 ye yakın işyeri kurulacak. Türkiye kimseyi duvarlar örerek veya elektrikli çitler kurarak dipçikle kimseyi bir yerden bir yere göndermiyor.” Dedi.

Kınık’a genel başkan yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ile birlikte bir heyet eşlik ediyor.

Paylaş

Comments are closed.