reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

KENT ARŞİVİMİZ HERGÜN DAHA DA ZENGİNLEŞİYOR

Kent Arşivimiz Her Geçen Gün Daha Da Zenginleşiyor

Son Güncelleme :

27 Mayıs 2015 - 18:45

/ 119 views kez okundu.
reklam
KENT ARŞİVİMİZ HERGÜN DAHA DA ZENGİNLEŞİYOR
reklam

Siirt ‘in köklü tarihine ve kültürüne ışık tutmak için gayretlerimiz devam ediyor.Kültürümüzün yansıtılması, sergilenmesi ve yaşatılması anlamında Siirt halkının geçmişte günlük hayatında kullanmış olduğu eski tarihi eşyalar Kültür Merkezinde sergilenmek ve kentin tarihine ışık tutmak amacıyla toplanmaya devam ediyor.Siirtli Mimar ve Türk Sanat Müziği Sanatçısı Necdet Sönmez, üzerinde 20. Yüzyılda Cümbüş mucidi Zeynel Abidin adı yazılı yarım asırlık cümbüşünü kent arşivinde sergilenmek üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne hibe etti.Kent arşivinin, bir kentin hafızası olduğunu vurgulayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi USLU:  “Kent arşivi, geçmişe ışık tutacak ve yeni nesillerin yapacağı araştırmalarında önemli rol oynayacaktır. Kısa bir süre içinde başlattığımız bu verimli çalışmada 200’e yakın tarihi özellik taşıyan eşyayı, bağışlama yoluyla Müdürlüğümüze kazandırdık. Kentin geçmişini ortaya koymak adına, eldeki var olan tarihi eski eşyalar, belgeler ve fotoğrafların hepsini derleyip toparlayıp bir araya getirerek belli bir düzenle sergilemek ve bizden sonraki kuşaklara aktarmak amacıyla başlatılan çalışmalara hızla devam ediyoruz. Kent Arşivi, Siirt’in yaşadığı tarihsel serüveni canlı tutacak ve tarihsel bir yolculuğa çıkaracaktır. Yaşadığı kenti tanıyan, bilinçli ve aidiyet bağı güçlü olan Siirtlilerden ellerinde bulunan kullanmadıkları eski eşyaları Müdürlüğümüze bağışlamalarını bekliyoruz. Bağışlanan eski eşya, belge veya fotoğrafın altına bağışlayanın adı yazılarak sergilenecektir. Bu anlamda hassasiyetinden dolayı yarım asırlık cümbüşüne hibe eden hemşerimiz Mimar, ses sanatçımız Necdet Sönmez’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TARİHİ EŞYALARI VE ESKİ FOTOĞRAFLARI BEKLİYORUZ

Siirt’in tarihi belleğini oluşturarak ve nostaljik bir karakter arz eden bu çalışmaya oldukça önem veren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, değerlerimize sahip çıkma adına kültürel hazine niteliğindeki bu etnografik eşya toplama çalışmalarımıza duyarlı vatandaşlarımızın katkılarını bekliyoruz.

DSC_2663 DSC_2658

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.