reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

Kanal 56 Yıllardır Dile Getiriyordu

Son Güncelleme :

24 Nisan 2015 - 21:16

/ 108 views kez okundu.
reklam
Kanal 56 Yıllardır Dile Getiriyordu
reklam

Yıllardan beri ilimizin sorunlarını dile getiren ve çözüm önerilerini kamuoyunun bilgisine sunan Kanal 56 nın bu çabalarının sonucu alınmaya devam ediyor. Kanal 56 olarak  geçtiğimiz yıl, Ulus Mahallesinde bulunan Şeyh Muhammed El Münkedir Cami ve türbesinin ele alınması gerektiğini belirttik.

Bu çağrımıza kulak veren Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in halasının oğlu veya torunu olduğu belirtilen Şeyh Muhammed El Münkedirinde metfun bulunduğu Cami aslına uygun olarak restore ediliyor. Cami avlusundaki binalarda yıktırıldı, yerine yapının mimarisine uygun revaklar yapılacak.

Çalışmaların büyük bir hızla yürütüldüğünü belirten vakıflar Bölge Müdürü Sait Sancar “Kasım 2014 tarihinde başlayan restorasyon çalışmaları aslına uygun olarak büyük bir hızla devam ediyor. Caminin görüntüsünü bozan iki evi kamulaştırarak, daha iyi bir görüntüye kavuşmasını sağladık. Camiye ek olarak  yapılan ve yine görüntüsünü bozan binaları bozduk. Geniş bir avlu ortaya çıktı. Bu avluda aslına uygun olarak revaklar yapacağız. Daha önce cami dışında olan wc leri de satın alarak yıktırdığımız iki evden birisinin üzerinde yapacağız. Kesin yapım tarihini bilmediğimiz ancak üzerindeki kitabeden yaklaşık 115 yıl önce onarıldığını bildiğimiz bu camimizi, türbede yatan zata layık ve aslına uygun olarak restore edeceğiz. Çünkü Şeyh Muhammed El Münkedirin Peygamber Efendimizin akrabası olduğu kesin olarak biliniyor. Halasının oğlu veya torunudur. Restorasyonun ardından türbe camiye girmeden de ziyaret edilebilecek.” Dedi.Sancar, çalışmaların önümüzdeki yıl tamamlanacağını ve caminin tekrar hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

IMG-20150424-WA0000

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.