son dakika

IŞIK HADİSESİ ÇİZGİ ROMAN OLDU

Temmuz 16, 2015 | by kanal56
IŞIK HADİSESİ  ÇİZGİ ROMAN OLDU
Güncel
0

Tillo ilçemizin yetiştirdiği ve dünya çapında bir üne sahip din ve bilim adamı İbrahim Hakkı Hz nin hocası İsmail Fakirulah Hz için yaptırdığı ışık düzeneği çizgi romana konu oldu

İçişleri Bakanlığı ile  Erzurumda faaliyet gösteren Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Derneğinin ortak projesi sonucu ortaya çıkan eser 30 sayfa renkli ve lüks baskıya sahip.

Eserin senaryosu Harun Toksaya , resimler ise Cemal Ragıp Derine ait. Eserde  ışık hadisesi ekseninde İbrahim hakkı Hz nin hayatından kesitler sunuluyor.

Erzurumda doğan ancak Tilloda hocası ve mürşidi İsmail Fakirullah Hz nin yanında yetişen İbrahim Hakkı Hazretlerinin astronomiden tıbba, coğrafyadan matematiğe kadar  bütün bilim dallarında eserler vermiş ancak özellikle astronomi alanındaki çalışmaları ile ün salmıştır. İbrahim Hakkı,  Hz .hocası İsmail Fakirullah Hz. 1735 yılında vefat edince hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim diyerek  her yıl 21 mart ve 23 eylülde yeni doğan güneşin ilk olarak hocasının başucuna doğmasını sağlayan ışık düzeneğini yaptırdı. 58 civarında bilinen eseri bulunan İbrahim Hakkı Hznin en önemli eserleri ansiklopedi niteliğindeki Marifetname ile Divanı İbrahim Hakkıdır.

 

 

Paylaş

Comments are closed.