son dakika

IŞIK HADİSESİ BİR KEZ DAHA GERÇEKLEŞTİ PANDEMİYE RAĞMEN BİR ÇOK VATANDAŞ BU ANA TANIKLIK ETTİ

Eylül 23, 2020 | by kanal56
IŞIK HADİSESİ BİR KEZ DAHA GERÇEKLEŞTİ PANDEMİYE RAĞMEN BİR ÇOK VATANDAŞ BU ANA TANIKLIK ETTİ
Güncel
0

Tillo ilçesinde tarih an bir kez daha yaşandı.UNESCO Dünya Geçici Kültür Mirası Listesinde yer alan ışık hadisesi bir kez gerçekleşti.Pandemiye rağmen bu tarihi ana çok sayıda vatandaş tanıklık etti..
İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim’ diyerek, yaklaşık 256 yıl önce hocası İsmail Fakirulah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması hadisesi, koronavirüs tedbirlerine uyularak ilgiyle izlendi.
Pandemi nedeniyle şık hadisesinin dev ekrandan izlendiği meydana çok az sayıda sandalye konuldu..Etkinlik için sabah namazının ardından bir araya gelen vatandaşlar, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne 2015 yılında dahil edilen, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı üzerine “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek 256 yıl önce türbesinde yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocasının başucunu aydınlatması hadisesinin, gerçekleşmesini bekledi.
Tekbir ve salavatlar getirerek güneşin doğmasını bekleyen vatandaşlar, güneşin doğmasıyla saat 06.19’da gerçekleşen ve yaklaşık 5 dakika süren hadiseyi ilçe meydanında kurulan dev ekrandan takip etti.
Vali Vekili Resul Özdemir burada yaptığı açıklamada Işık hadisesi’nin bugün Kovid-19 tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcıyla izlendiğini söyledi.
Vali Vekili Özdemir “İsmail Fakirullah Hazretleri tarafından yetiştirilen İbrahim Hakkı Hazretleri, pozitif ve İslami ilimlerde büyük bir başarı yakalamış, inşa ettiği ışık hadisesi düzeneği ile hocasına olan muhabbetinin, saygının ve aşkının en güzel örneğini göstermiştir.” dedi.
İbrahim Hakkı Hazretlerinin aynı zamanda astronomi, geometri gibi pozitif ilimlere ışık tutan “Marifetname” adlı eserin yazarı olduğunu hatırlatan Özdemir, İbrahim Hakkı Hazretlerinin en önemli eserlerinden birinin de bu hadise olduğunu söyledi.
Vali Vekili Özdemir, ‘Yeni yılın ilk güneşi, eğer hocamın başucuna düşmezse, ben o güneşi neyleyim?’ diyen İbrahim Hakkı Hazretleri, hocasına olan saygısını, muhabbetini en güzel şekilde somut olarak gösterdiğini ifade ederek, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 18. yüzyılın ortalarında zirvesinde olduğu astronomi bilgisini de kullanarak, kurduğu sistemle bunu gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.
Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın da 5 bin yıllık geçmişi olan ilçenin uzun yıllar öncesinde bilimde zirve yaptığını anlattı.
Aydın, şöyle konuştu:”İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocası İsmail Fakirullah Hazretlerine vefa borcu için yeni yılın ilk güneşini onun kabrinin başına indiriyor. İbrahim Hakkı Hazretlerinin babaları, Fakirullah Hazretlerinin birkaç metre ilerisinde yatmaktadır ama babasının değil, üstadının başına bu güneşi indiriyor. Tabii güneşi buraya indirmekle çok farklı mesajlar iletiyor. ‘En karanlık noktayı bile aydınlatırız’ diyerek bize karanlıkların içinde kalmamamız ve karanlığı aydınlatmamız gerektiğini vurguluyor. İnsanlar bunu izlerken gerçekten muhteşem duygular içerisine giriyor.” diye konuştu.
Sabahın erken saatlerinde gelip ışık hadisesi olayını merakla bekleyen ve bol bola dua eden vatandaşlar telefon kameralarıyla sonuna olayı kadar kaydettiler.
İbrahim Hakkı hazretlerinin Erzurum da ki ailesinden yedinci göbekten t torunu olan ve Antakyada ikamet eden Samet Fırat Soydemir ;”Dedemin hocası için bıraktığı bu eseri yerinde görmek için geldim. 34 yaşındayım ve ömrümde kırktan fazla ülke gezdim..Ancak Tilloya gelemedim., bu benim için bir utanç.. Ancak bugün burada olduğum için çok mutluyum. Pandemi süreci tabii ki ülkemizi her anlamda etkiledi. Ancak halkımız yine teveccüh gösterip buraya gelmişler..Dedemizin bıraktığı bu eseri görmeleri bizi mutlu ediyor..Umuyorum ki pandemi sürecinin bitmesiyle beraber burada binlerce kişi ışık hadisesini görmek için Siirte Tilloya akın edecek.

Işık hadisesinin ardından Tillo Belediyesince alanda bekleyen vatandaşlara çay, çorba ve simit ikramında bulunuldu.
Programa, Vali Vekili Resul Özdemir, Vali Yardımcısı Selim Erkovan, Tillo Kaymakamı Lokman Düzgün, Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Kırda, protokol üyeleri ve sınırlı sayıda vatandaşlar katıldı.
Işık hadisesi
Tillo’da hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası için yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş duvar yapmıştı.
Her yıl ekinokslarda doğan güneş, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak olayın tekrar izlenmesi sağlanmıştı.

Paylaş

Comments are closed.