son dakika

İLK KEZ BİZ GÜNDEME GETİRDİK DİYANET-SENDEN CAMİLERİN ELEKTRİKLERİNİN KESİLMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Haziran 9, 2021 | by kanal56
İLK KEZ BİZ GÜNDEME GETİRDİK DİYANET-SENDEN CAMİLERİN ELEKTRİKLERİNİN KESİLMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
Güncel
0

İlk kez sitemizin dile getirdiği camilerin elektriklerinin kesilmesi sorununun yankıları devam ediyor. Diyanet Sen Siirt Şube başkanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılarak camilerin ısıtma ve soğutma giderlerinin genel bütçeden karşılanmasını istedi.

Şube Başkanı Hamit Evin  imzasıyla yayınlanan açıklamada  Camilerin elektrik giderleri nedeniyle şehirdeki bazı camilerin elektriklerinin kesilmesini eleştirilerek cemaat ve elektrik şirketlerini karşı karşıya getiren bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli, camilerimizin ısınma soğutma giderleri de dahil tüm elektrik giderleri genel bütçeden karşılanmasını istedi.

Bir süre önce müftülükler tarafından cami görevlilerine gönderilen cami aydınlatma ve ısınma ve soğutma giderleri için ayrı abonelik konusundaki tebliğin çok külfetli bir iş olması nedeniyle çoğu cami görevlisi tarafından yerine getirilemediğine dikkat çeken Evin” Bunun çözümü camilerin tüm aydınlatma ısıtma ve soğutma giderlerinin genel bütçeden karşılanmasıdır.  Vatandaşın paraları ile yapılan camilerin elektriklerinin kesilmesi ülkemiz adına utanç verici bir durumdur. Cami görevlilerimiz ile elektrik şirketlerini karşı karşıya getiren vatandaşları mağdur eden bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli camilerimiz elektriklerine kavuşturulmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

Din görevlilerinin caminin elektriğini ödemek, cemaati kışın ısıtmak, yazın serin bir şekilde ibadet etmelerini sağlamak gibi bir görevi olmadığını hatırlatan Evin,”Diyanet-Sen olarak toplu sözleşmeye taşıdığımız cami elektrik faturalarının genel bütçeden karşılanması maddemiz ile cami aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanmaya başlanmış ve sorun kısmı olarak çözülebilmiştir. Çözüm odaklı sendikacılık yapan Diyanet-Sen camilerimizin ısınma ve soğutma giderlerinin de genel bütçeden karşılanması konusunu Ağustos ayında gerçekleşecek Toplu Sözleşmesine   taşıyacaktır. ” Şeklinde konuştu.

 

 

Paylaş

Comments are closed.