son dakika

HDP KONGRESİ YAPILDI, EŞ GENEL BAŞKAN TEMELLİ ERKEN SEÇİM İSTEDİ YENİ EŞ BAŞKANLAR ÖZDEMİR VE BATUR

Ocak 13, 2020 | by kanal56
HDP KONGRESİ YAPILDI, EŞ GENEL BAŞKAN TEMELLİ ERKEN SEÇİM İSTEDİ YENİ EŞ BAŞKANLAR ÖZDEMİR VE BATUR
Güncel
0

HDP Siirt İl Başkanlığının 3.Olağan kongresi yapıldı. Kongrede konuşan eş genel başkan Sezai Temelli, erken seçim yapılmasını istedi.

Bir düğün salonunda düzenlenen kongrede konuşan Temelli ‘Ben inanıyorum ki önümüzde ki kongre sürecimizde, büyük kongremizde Halkların Demokratik Partisi tüm bu iddialarını tüm bu kararlılığını iktidara taşıyacaktır. Bir toplumsal mutabakat yaratacaktır. Bir fiili ittifak süreci ile kadınları, emekçileri bu ülkenin halklarını yan yana getirecektir. Demokratik bir anayasa yapmak için, bir demokratik çözümü var etmek için, siyasi çözüm için hep beraber bu yolu katedeceğiz. O yüzden bir kez daha buradan sesleniyorum şimdi hodri meydan deme zamanıdır, şimdi erken seçim zamanıdır. Bugüne kadar emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu zor dönemde bu onurlu görevi başarıyla yerine getirdiler ve Siirt’te önemli bir başarıya hep birlikte imza attılar. İnanıyorum ki bugünden sonra görev alacak arkadaşlarım da bu başarıyı daha ileriye taşıyacak, bu mücadeleyi daha ileriye taşıyacak. Ama unutmayın bizim kongrelerimiz bir görev teslim töreni değildir, bir görev değişikliği töreni değildir. Tam tersine geçmiş ile bugünü buluşturan, geleceğe kararlı yürüyüşü sürdüren kongrelerdir. İnanıyorum ki Siirt’te de böyle olacaktır. Geçmiş yönetimle bugün seçeceğimiz yönetim omuz omuza verecek faşizme karşı mücadeleyi yükseltecektir. Ne demiştik; kayyımları süpürüp atacağız, işte örgütlenerek bu kez sadece kayyımları değil bu iktidarı da süpürüp atacağız. “ Dedi.

Ortadoğunun durumunada değinen Temelli sözlerini şöyle sürdürdü“Sadece Türkiye’nin değil Orta Doğu’nun da hatta Avrupa’nın da. Bugün dönüp yaşlı Avrupa’ya baktığınızda aşırı sağla uğraşıyorlar, bugün dönüp yaşlı Avrupa’ya baktığımızda otoriter rejimlerle boğuşuyor, bugün dönüp Orta Doğu’ya baktığımızda savaşla boğuşuyor. Tüm bunlarda Türkiye’nin atacağı adımlar önemlidir. Orta Doğu’da halkların iradesine sahip çıkacak demokratik bir Orta Doğu var edecek adımları biz de atmak zorundayız. Diğer tarafta bugün Avrupa’da binlerce sürgün mülteci yaşıyor. Sorunlar Avrupa’dan Orta Doğu’ya köprü kurmuştur. İşte bu sorunların çözümü için olduğumuz her yerde mücadelemizi yükseltmeliyiz. Çünkü bizim atacağımız adımlar bu büyük mücadele için önemlidir. O küçük adımların başaracağı şeyler bizim hayalimiz, umudumuzdur. Çiftçi kalkıyor soğan patates ekiyor diyor ki ihraç edemezsiniz. Hadi herkes terörist, yahu bu patatesten soğandan ne istiyorsun? Sabah akşam soğan patates. Şimdi çiftçiye diyor ki soğan patatesi ihraç etme, ihraç edersen para kazanırsın, ihraç etme ki soğan patatesin ucuza gitsin. Zihniyet bu.

Bunca mağduriyet, işsizlik, yoksulluk varken Cumhurbaşkanı çıkmış diyor ki evlenin. Bekar kalmayın, yaşınız geçmesin evde kalırsınız. İnsanlarla alay ediyor. Nasıl evlenecek gençler? Esnaf çocuğunu nasıl evlendirecek? Kepenk kapatmış yoksulluk içinde olan esnaf, çiftçi çocuğunu nasıl evlendirecek? Ziraat Bankasına borç mu ödeyecek çocuğunu mu evlendirecek? İşsizlik 13.4’e çıkmış, genç işsizliği yüzde 30’lara dayanmış. Üniversite mezunu her 3 kişiden biri işsizlik, o diyor ki evlenin. Neyle evlenecek? Gençler, bırakın evlenmeyi gelecekleri konusunda inanılmaz kaygılı, gelecek için hiçbir umutları kalmamış. Eskiden aileler çocukları üniversite kazandığı zaman mutlu olurdu. Çocuğum okuyacak, meslek sahibi olacak, kendisini kurtaracak diye. Şimdi aileler için için dua ediyor ki çocuğu üniversiteyi kazanmasın. Durum bu kadar vahim çünkü üniversite okumak çok maliyetli artık. Bu ülkede üniversite öğrencilerine cephe almış rektörler var. Üniversite öğrencisinin yemeğine karışan, onu o yemekten mahrum bırakmaya çalışan rektörler var. Tüccar bunlar tüccar. Yemek maliyetleri ile ilgili öğrenciye yaklaşımları budur. Öğrenciler bununla baş edince de döndü yemekhanedeki işçileri işinden etti. “

Konuşmaların ardından yapılan kongrede HDP İl Eş Başkanlığına Belkıza Beştaş Epözdemir ve Yusuf Batur getirildi.

Kongreye, Siirt Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Sıddık Taş, Siirt Belediye Eş Başkanları Berivan Helen Işık, Peyman Dara Turhan, eski Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan ve partililer katıldı.

Paylaş

Comments are closed.