son dakika

HAYVAN HASTANESİ AÇILDI

Nisan 27, 2017 | by kanal56
HAYVAN HASTANESİ AÇILDI
Güncel
0

Siirtin önemli bir eksikliği giderildi.Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde hizmet verecek olan Hayvan Hastanesi ve Hayvan Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezinin açılışı düzenlen törenle yapıldı.

Merkez Kampusunda Veteriner Fakültesi alt katında hizmet verecek olan hastanenin  açılışında konuşan Dekan Prof.Dr.Nihat Şındak  2013 yılında kurulan fakültelerinin gerçekleştirdiği faaliyetlerle adından söz ettirir hale geldiğini söyledi.Prof. Dr. Şındak, ilimizde faaliyet gösteren kamu kurumları ve stklarla işbirliği içerisinde ihtiyaçları belirlediklerini ve faaliyet programlarını buna göre düzenlediklerini belirtti.

Rektör Prof.Dr.Murat Erman’da yaptığı konuşmada üniversitenin bu yıl onuncu yılını kutladığını ve bu süre içerisinde beklenenin üstünde gelişme gösterdiğini belirtti. Son dönemde dört fakülte kurulduğunu ve bunların arasından veteriner fakültesinin öğrenci sayısı ve akademik idari kadro yönünden önemli merhaleler kaydettiğini belirterek “Kurulduğu günden bu yana dekanımıza hayvancılığın önemli olduğu ilimizde böyle bir hastanenin önemini konuştuk ve planlama yaptık.Kısmet bu güne oldu.Bu gün iç hastalıkları cerrahi suni tohumlama ve doğum ünitelerinin katkı sağlayacağı bu hayvan hastanesi hayvan üreticilerine ve üniversitemize büyük katkı sağlayacaktır.Kadim bir şehir olan Siirt maalesef sanayileşme alanında istenilen noktaya gelememiş, ekonomisi halen tarım ve hayvancılığa dayanın bir şehir. Bir milyon civarında küçükbaş hayvan varlığımız var. Bu küçümsenmeyecek bir rakamdır ve bizi önemli bir merkez haline getirmektedir.. Keçi yetiştiriciliği açısından ülkemizin dördüncü merkez durumundadır.” Dedi.

Veteriner Fakültesinin hazırladığı 13 milyon Tl tutarındaki bir projenin uygulanmaya konulması ile sperma payetleme  birimi,  gıda işleme birimi ve açılışı yapılan hastanenin çok daha modern bir hastanenin kurulacağını belirterek bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte  hayvan sayısının, hayvan başına elde edilen verimin artacağını sözlerine ekledi.

Hayvan Hastanesi ve Hayvan Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılışı Rektör Prof.Dr.Murat Erman, Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Belediye Başkan Yardımcısı Gülal Aygün, Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırma ve diğer davetliler tarafından yapıldı.

Açılışının ardından hastane gezilerek, dekan Prof.Dr.Nihat Şındaktan yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alındı. Hastanenin içinde röntgen ameliyat ve suni tohumlama birimleri ile muayene odaları bulunuyor. Hastanede küçük ve büyük baş hayvanların yanı sıra kedi, köpek ve kuşlarında muayene, cerrahi müdahale ve her türlü tedavileri yapılabilecek.

M2U00411.MPG_000005000 M2U00412.MPG_000011556 M2U00439.MPG_000002580 M2U00444.MPG_000000443 M2U00450.MPG_000000373

Paylaş

Comments are closed.