son dakika

HABER 56 DİYORKİ: “KARDEŞ BELEDİYECİLİKTEN YARARLANMAYI BİLELİM”

Ocak 28, 2017 | by kanal56
HABER 56 DİYORKİ: “KARDEŞ BELEDİYECİLİKTEN YARARLANMAYI BİLELİM”
Güncel
0

Siirt Belediyesi şu günlerde iki belediye ile kardeş belediye konumunda.İkisi de ülke genelindeki güçlü belediyelerin başında  gelen Sakarya Belediyesi ile haziran ayından beri kardeşliğimiz ilan edilmiş durumda. AK Parti Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen bu kardeşlik projesi belediyelerden öte iki kenti kardeş olarak kabul ediyor.

İkinci kardeşlik projemiz Gaziantep ili  Şahinbey Belediyesi ile. Bu belediyemizde son yıllarda kendi nüfusunu aşan sayıda Suriyeliyi bağrında bulundurmasına rağmen örnek belediyecilik çalışmalarına imza eten bir belediyemiz.

Her iki belediyemiz ile karşılıklı ziyaretler gerçekleştirildi. Her iki kardeşlik projesinden de ilk kazanımlarımızı almaya başladık. Sakarya Belediyesi 6 adet 12 metrelik otobüsü Siirt Belediyesine hibe etti. Umarım bunu diğer destekler takip eder.

Şahinbey Belediyesi başkan yardımcısı başkanlığındaki bir heyet ilimizde misafir oldu ve nezaket ziyaretinin ötesinde ilimizdeki belediyecilik hizmetlerini mercek altına aldı, önerilerde bulundu. Ortaklaşa yapılacak çalışmalar belirlendi. İlk etapta ilimizde alışa geldiğimiz park anlayışından çok daha ötelerde bir park yapımı söz konusu.

Ancak benim değinmek istediğim önemli bir nokta var. O da kardeş belediyecilik projelerinden şimdiye kadar yeterince yararlanamadığımız konusudur.Geçmiş dönemlerde Ankara Büyükşehir, Ankara Keçiören ve Balıkesir Belediyeleri ile yaptığımız kardeşlik projelerinden yeteri kadar yararlanamadık. Yarı yamalak birer park ve şimdiye kadar şikayetlerin dinmediği bir Güres Caddesi dışında bir kazanımımız olmadı.

O nedenle Şahinbey Belediyesinin ilimize bir heyet göndermesini yapacağı çalışmalardan veya hibe edeceği araç ve gereçlerden daha çok önemsiyoruz. Maalesef ki belediyemiz yıllardan beri bir kamu kurumu olmasına rağmen tam anlamıyla kurumsallaşamamıştı. Bunun bir an önce sağlanması da gelen konuk ekibin çalışmaları ile sağlanabilir.

Gelen heyet veya daha sonra gelebilecek heyetler bize balık tutmayı öğretecektir.Hibeler yapılmasın demiyoruz ama hibe edilecek araç ve gereçlerle yapılacak bir iki park ancak balık verme anlamına gelmektedir.

Oysa biz balık tutmayı öğrenirsek daha çok balık tutarız.Bu nedenle kardeş belediyecilik hizmetlerinde ayni yardım ve desteklerden çok belediyecilik deneyimlerinin paylaşılması büyük önem kazanıyor.

Paylaş

Comments are closed.