son dakika

GÜLDEN UYARILAR

Haziran 1, 2020 | by kanal56
GÜLDEN UYARILAR
Güncel
0

YILAN VE AKREPLERLE ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DİKKAT

Ilısu Baraj Gölünün il merkezinin yakınına ulaşması ve yeni normal düzene geçilmesi ile birlikte vatandaşlarımız piknik sezonunu açtı. Hafta sonları on binlerce aile piknik yapmaya çalışıyor. Bu duruma dikkat çeken Siirt Avcılar ve Atıcılar Derneği onursal başkanı çevre gönüllüsü Hüseyin Gül vatandaşları iki konuda uyardı.

Ilısu Baraj ve Hidro elektrik santrali göl sahasında suyun toplanması ile  birlikte alanın  her gün biraz daha büyüdüğüne  dikkat çeken Gül, sular altında kalan arazilerdeki yılan ve akrep gibi zehirli hayvanların daha üst noktalara  kaçtıklarını belirtti.

Özellikle su kenarında piknik yapmayı tercih eden vatandaşları uyaran Gül”Şu anda sular  altında kalan arazilerde yaşamlarını sürdüren akrep yılan ve benzeri zehirli hayvanlarda diğer hayvanlarla birlikte daha üst noktalara suyun ulaşamadığı yerlere kaçıyar.Bu durumda su kenarında piknik yapmak isteyen vatandaşlar için bir tehlike oluşturuyor.Bu nedenle vatandaşlarımızın  dikkatli olmalarında yarar vardır.Piknik yaparken bu tür hayvanların verebilecekleri bir zarara karşı duyarlı olalım.” Dedi.

Gül boğulma olaylarına karşı da dikkatli olunmasını ve yüzme ya da serinleme amacı ile göl sularına girilmemesini istedi.

Piknik yapan vatandaşları çevreye karşı da duyarlı olmaya davet eden Gül şöyle dedi “Vatandaşlarımız elbette piknik yapsınlar. Ancak piknik yaparken de çevreye karşı duyarlı olmalarında  yarar vardır. Kimsenin doğayı kirletmeye daha doğrusu katletmeye hakkı yoktur.Piknik ateşlerinin iyice söndürülmeden bırakılmaması, pikniğin ardından çöplerin toplanıp bir poşete konularak uygun alanlara bırakılması gerekiyor.Aksi takdirde çevreyi kirletip, ileriki yıllarda piknik yapılamayacak hale getireceğimiz gibi dengelerini bozup katletmiş olacağız.”

 

Paylaş

Comments are closed.