son dakika

GÖÇERLERİN ARDINDAN ARICILARIN GÖÇÜ BAŞLADI

Mayıs 16, 2021 | by kanal56
GÖÇERLERİN ARDINDAN ARICILARIN GÖÇÜ BAŞLADI
Güncel
0

Göçerlerin yaylaya çıkışlarının sona erdiği bu günlerde arıcıların göçü başladı.Kış aylarında Siirt’te geçiren gezginci arıcılar, Bitlis, Van ve Bingöl gibi illere göç etmeye başladılar.

Arıcılar Birliği Başkanı  Faik Ete gezginci arıcıların dört ay boyunca yaylalarda kalacaklarını belirtti.

Yaklaşık 500 arıcının, 150 bini aşkın kovanları ile birlikte yaylaya gideceğini belirten Ete “Siirt il genelinde 500 civarında gezginci arıcımız var. Bunların 150 bini aşkın kovanı bulunuyor.Bunlar havaların ısınmaya başlaması ile birlikte yaylalara göç etmeye başladılar.Arıcılarımız  yaklaşık dört ay boyunca yaylalarda kalacaklar.”  Dedi.

Son yıllarda arıcılığa verilen desteklerin memnuniyet  verici olduğunu belirten Ete, bu destekler sayesinde arıcıların yaylalardaki yaşam standardının yükseldiğini ve daha konforlu hale geldiğini belirtti.

Başta tam donanımlı karavan, elektrik üretimi için güneş paneli olmak üzere gezginci arıcılara  bir çok destek verildiğini belirten Ete  “Bu destekler sayesinde gezginci arıcılarımız yaylalarda daha rahat, daha konforlu bir yaşam sürdürmeye başladılar. Hatta bu destekler nedeniyle arıcılarımızın önemli bir bölümü ailelerinde yaylaya götürmeye başladı.”

Ete desteklerden dolayı Tarım Ve Orman Bakanlığını Valiliğe ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Paylaş

Comments are closed.