son dakika

GASTROENTEROLOG DR BAŞARAN, GAZLI İÇECEKLERLE YAĞ VE BAHARATTAN UZAK DURUN

Ocak 4, 2020 | by kanal56
GASTROENTEROLOG DR BAŞARAN, GAZLI İÇECEKLERLE YAĞ VE BAHARATTAN UZAK DURUN
Güncel
0

Siirt Devlet Hastanesi gastroentereloji uzmanı Dr.Murat Başaran, zengin bir mutfağa sahih olana Siirtte vatandaşların sigara, gazlı içeceklerle baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalarını istedi.
Yaklaşık dört yıldan beri Siirtte görev yaptığını belirten Dr. Başaran, tarih boyunca bir çok kültüre ev sahipliği yapan Siirtin bu durumunun mutfağına da yansıdığını söyledi.
Siirt bir çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürlerin etkisinin avantaj ve dezavantajlarını yemeklerde de görüyoruz. Çok zengin bir mutfağımız var. Siirt’te bol yağlı ve baharatlı yemekler yapılıyor. Bunlar tat açısından iyidir. Ancak baharat ve yağ açısından zengin yiyecekler bizim reflü dediğimiz mide ve yemek borusu arasındaki kapağı gevşeterek, midedeki asidin yemek borusuna yani yukarıya doğru kaçak yapmasına neden olmaktadır. Bu da göğüs ön bölgesinde ağrı, bulantı ve kusmaya yol açmaktadır.Bu maddeler midede ürettikleri oksidan maddeler nedeniyle toksik etki gösterirler.Midede gastrit ve on iki bağırsakta ülser gibi hastalıklara yol açarlar. Aynı zamanda kalın bağırsakta da kanser öndülü dediğimiz poliplere neden olmaktadır.” Dedi.
İnsanların yıllardan beri alıştıkları yemek rejimlerini değiştirmelerinin çok zor olduğunu belirten Dr. Başaran sözlerini şöyle sürdürdü “İnsanların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zordur. Ancak beslenme dışındaki diğer faktörleri değiştirmek mümkündür. Özellikle gazlı içecek tüketimi ile sigara gibi hem mide ve hem de bağırsak sistemine zararlı olan ürünlerin azaltılması gerekmektedir. Yağdan ve baharattan daha fakir ürünlerin kullanılması yağ kullanılacaksa da daha çok bitkisel ağırlıklı yağların kullanılması yararlı olacaktır.”

Paylaş

Comments are closed.