son dakika

FISTIKTA BÜYÜK ZARAR YEŞİL ALTINI DOLU VURDU

Mayıs 23, 2019 | by kanal56
FISTIKTA BÜYÜK ZARAR YEŞİL ALTINI DOLU VURDU
Güncel
0

Siirt ekonomisinin bel kemiği fıstıkta büyük zarar. Siirtlilerin yeşil altın adını verdikleri fıstık bu yılda yandı.Geçen yılkı aşırı sıcakların yol açtığı büyük zararın ardından bu yılda meydana gelen dolu yağışı ve iklim değişikliği üründe büyük kayıplara yol açtı.

Fıstık üreticileri  dolu ve iklim değişikliğinin il genelinde etkili olduğunu ve  tahmini ürün rekoltesinde % 40 lara varan bir düşmeye neden olduğunu belirtiyorlar. İl genelinde görülen dolu yağışının ardından fıstık taneleri kavrulmaya ve ardında da dökülmeye başladı.

Çiftçinin milyonlarca liralık zarara girmesine neden olan bu durumun ayrıntılı bir şekilde tespiti içinde çalışma başlatıldı. Fıstık Üreticileri Birliği Başkanlığının talebi üzerine Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından görevlendirilen ve öğretim üyelerinden oluşan bir heyet çalışmalara başladı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Koray Özrenk  heyetin bahçelerde gerekli incelemeleri yaparak zararın gerçek nedenleri ve boyutları ile alınabilecek önlemler konusunda rapor hazırlayacağını söyledi.

Paylaş

Comments are closed.