son dakika

ENGELLİ ve ESKİ HÜKÜMLÜ KENDİ İŞİNİ KURMA PROJELERİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Kasım 23, 2020 | by kanal56
ENGELLİ ve ESKİ HÜKÜMLÜ KENDİ İŞİNİ KURMA PROJELERİ BAŞVURULARI BAŞLADI
Güncel
0

Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerinin patronu olmalarını sağlayan hibe başvurusu başladı.İş projesi başvuruları Siirt Çalışma ve İş Kurumuna yapılacak.
Söz konusu kurumdan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgelere yer verildi”
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nün her yıl iki dönem halinde verdiği Engelli ve Eski Hükümlülere yönelik Hibe Destek Projesi 2021/1’inci dönem başvuruları 23/11/2020-18/12/2020 tarihleri arasında Siirt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından alınacaktır.
Bu projede amaç, kendi işini kurmak isteyen ve istihdamında güçlük çekilen engelli ve eski hükümlülere kendi işlerini kurmaları için destek sağlamaktadır. Hayvancılık ile ilgili (Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık) projeleri de kapsayan bu hibe desteğinin geri ödemesi bulunmamakta burada tek şart işletmenin faaliyetinin üç yıl devam etmesidir. Bu destek, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüler için büyük bir fırsattır. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin Girişimcilik Belgesi, Hayvancılık Projelerinde Sürü Yönetimi Belgesi Arıcılık Projelerinde Arıcılık Belgesine sahip olması gerekmektedir. Sürü Yönetimi Belgesi İŞKUR’un düzenlediği kurslara katılarak Arıcılık Belgesi ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınabilmektedir. Girişimcilik Belgesi E-Devlet üzerinden KOSGEB’in sayfasına girerek elektronik ortamda en fazla üç günlük bir kurs ve basit bir sınava tabi tutularak alınabilmektedir.
Destek miktarı engelliler için toplam 65 bin TL dir. Bu miktarın dağılımı şu şekildedir.
Kuruluş desteği:5 bin
İşletme gideri :15 bin ( Elektrik,su.kira,ısınma,iletişim ve tanıtım giderleri)
Demirbaş Alımı :45 bin TL dir
Eski hükümlüler için destek miktarı Brüt Asgari ücretin 15 katı kadardır. Bu miktarın tümü demirbaş alımı içindir.
Kendi işini kurmak isteyen Engelli ve Eski hükümlüler için çok önemli olan bu hibe desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Siirt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurduklarında kurum personeli tarafından kendilerine projenin ayrıntıları ve hazırlanması gereken belgeler hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kurum olarak her türlü desteği vereceğimiz vatandaşlarımızı kurumumuza bekliyoruz.
Başvurular yukarıda belirtilen tarihler arasında alınacak bu 18/12/2020 tarihinden sonra yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.”

Paylaş

Comments are closed.