son dakika

EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE BİR İLK DAHA KÜÇÜK ÇOCUĞA LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ AMELİYATI YAPILDI

Ocak 9, 2021 | by kanal56
EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE BİR İLK DAHA KÜÇÜK ÇOCUĞA LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ AMELİYATI YAPILDI
Güncel
0

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilkler gerçekleştirilmeye devam  ediliyor.Hastaneden yapılan açıklamada 5 yaşındaki bir  hastaya  hastanede ilk defa denenen Laparoskopik Nefrektomi yöntemi ile ameliyatı yapıldı.

Açıklamada Üroloji polikliniğine başvuru yapan H.K isimli hastanın daha önceden sol böbrek taşı ameliyatı olduğu ve aynı böbrekte çürüme (fonksiyon kaybı) olduğu için tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları geçiren 5 yaşındaki çocuk hastaya kapalı yöntemle böbrek alınması (Laparoskopik nefrektomi) ameliyatı başarılı bir şekilde uygulandığı belirtildi.

Üroloji Uzmanı Dr. Fesih Ok ameliyata ilişkin şunları söyledi  “ Polikliniğimize başvuran H.K isimli 5 yaşındaki çocuk hastamıza yapılan tetkikler sonucunda böbreğinin birinin çalışmadığı tespit edildi ve hastaya Laparoskopik Nefrektomi ameliyatı başarıyla uygulandı. Hastamız ameliyat sonrası ikinci günde problemsiz bir şekilde taburcu edildi. Siirt ilimizde daha önce erişkin hastalarda yapmış olduğumuz Laparoskopik Nefrektomi operasyonunu çocuk bir hastada ilk kez uyguladık. Kapalı olarak yapılan bu operasyonda karın bölgesine üç ayrı noktadan giriş yapılıp bu sisteme özel uyarlanmış ince aletlerle operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde yapılan kapalı ameliyatlar hastanede yatış süresi ve kanama miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte açık operasyonlardaki gibi büyük bir kesi yapılmadığı için fıtık riskini de azaltıp kozmetik olarak ta hastalara ciddi bir konfor sağlamaktadır.”

Açıklamada geçen hafta göreve başlayan Başhekimi Prof. Dr. Selahattin Vural da Laparoskopik Nefrektomi ameliyatını gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Dr. Fesih Ok’u gerçekleştirmiş oldukları başarılı ameliyat için tebrik ederek, “Günümüzde yapılan ameliyatlarda hastanın konforu, ağrısının az olması, çabuk ayağa kalkabilmesi ve enfeksiyon riskinin az olması ön planda tutulan durumların başında gelmektedir. Hastanemizde ilkleri yapmaya devam edeceğiz. Siirt’i sağlık alanında en üst seviyelere çıkarma adına gereken tüm çalışmaları yapacağız” dediği de belirtildi.

Paylaş

Comments are closed.