reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE BAROLARINDAN AÇIKLAMA

Son Güncelleme :

11 Haziran 2015 - 16:52

/ 107 views kez okundu.
reklam
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE BAROLARINDAN AÇIKLAMA
reklam

Seçim arifesinde Diyarbakır mitingine yapılan bombalı saldırının şoku henüz atlatılamamış ve bu patlamanın kurbanlarından Civan Aslan’ın cenazesi henüz kaldırılıyorken aynı gün yani 09.06.2015 tarihinde Diyarbakır’da Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Resmi mercilerce yapılan açıklamalara göre, bu saldırı akabinde meydana gelen başka saldırılar sonucunda da 3 kişi daha yaşamını yitirdi ve 3 kişi de yaralandı.

Seçim sonrasi gerçekleşen bu olaylar sebebi ile  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları bir açıklama yaptılar.yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her şeyden önce kimden gelirse gelsin, yaşam hakkına ve toplumsal barışa dönük bu saldırıları kınıyor, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Son bir hafta içinde Diyarbakır’da yapılan bu saldırıların topluma barış ve huzuru çok gören kirli ellerin ürünü olduğu açıktır. Birkaç gün önce büyük bir olgunluk ve sorumluluk duygusuyla provokasyonu boşa çıkaran Diyarbakır ve bölge halkının aynı olgunluk ve kararlılıkla iç barışa sahip çıkacağına inanıyoruz.

Ancak genel seçimden hemen sonra hükümetin ancak bir koalisyonla kurulmasının mümkün olması, meclise giren partilerin koalisyona ilişkin görüşlerini açıkladığı bir dönemde ülkeyi bir kaosa sürüklemek, halkı karşı karşıya getirerek yeni bir genel seçim ortamının oluşturulması için bazı derin güçlerin devrede olduğu endişesini bölge baroları olarak taşımaktayız.

Bu nedenle;

 – Öncelikle bölge halkını bütün toplumsal kesimleri sağduyulu olmaya ve iç barışa daha güçlü bir şekilde sahip çıkmaya, sükunete ve sağ duyuya davet ediyoruz.

– Özellikle sosyal medyada olayları tahrik eden kişi ve hesaplara itibar edilmemesini talep ediyoruz.

-Ve en önemlisi yetkililerden bütün bu saldırıların faillerinin ve kirli bağlantılarının bir an önce ortaya çıkarılmasını talep ettiğimizi  kamuoyuna saygı ile sunuyoruz.”

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.