son dakika

DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLANIYOR DİŞ HEKİMİ TOPRAK SAĞLIKLI BİR YAŞAM AĞIZ VE DIŞ SAĞLIĞI İLE BAŞLAR

Kasım 21, 2020 | by kanal56
DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLANIYOR DİŞ HEKİMİ TOPRAK SAĞLIKLI BİR YAŞAM AĞIZ VE DIŞ SAĞLIĞI İLE BAŞLAR
Güncel
0

22 Kasım Diş Hekimleri Günü nedeniyle bir açıklama yapan Diş Hekimi Musa Toprak sağlıklı bir yaşamın ağız diş sağlığı ile başladığını belirtti.
Ağız ve diş sağlığı eğitimi hakkında bilgi veren Toprak bu eğitimin 22 Kasım 1908 tarihinde ilk “Dişçi Mektebi”nin açılması ile başladığını belirterek “Bu tarih ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. 1996 yılından itibaren Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarının oluru ile 22 Kasım “Türk Diş Hekimliği Günü”; ve 22 Kasımı içine alan hafta “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. 22 Kasım; bir taraftan toplumun ağız diş sağlığı bilincini arttırmak üzere yapılan etkinliklerle kutlanan, diğer taraftan Diş Hekimliğinin ve Diş Hekimlerinin geleceğinin tartışıldığı, önemli günlerdir.” dedi.
Ağız ve diş sağlığının önemine değinen Toprak Sağlıklı bir yaşamın ağız ve diş sağlığıyla başladığını belirtti.. Çocukluk çağında ilk çıkan dişlerin süt dişleri olduğunu belirten Toprak “ Bu dişler daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Ağız ve diş bakımı alışkanlığının çocukluk döneminde edinilmesi gerekir ve bunun için aileye ve diş hekimlerine önemli görevler düşmektedir. “Doğru Beslenme” ve “Ağız Bakımı” alışkanlıkları, çocukların ağız diş sağlıklarının yanı sıra genel sağlıklarının da korunmasını ve yetişkinlik dönemi kronik hastalık risklerinin azaltılmasını sağlayacaktır. Bu yönü ile diş hekimliği koruyucu hekimliğin önemli köşe taşlarından biridir.

Günümüze gelince diş hekimleri toplum Sağlığı için gerekli çabayı fazlasıyla vererek pandemide önemli görevleri üstlenmektedir. Pandemi sürecinde en riskli gruplar arasında başı çeken mesleklerden birine sahip olan diş hekimleri , gerek ağız diş sağlığı merkezlerinde gerekse filyasyon ve hasta bilgilendirme görevlerinde büyük eforlar sarf ederek sağlık ordusunun kahramanları içinde yine yerini almıştır.
Kıymetli meslektaşlarımın ; pandeminin son bulacağı , gücünü ve enerjisini yetkin olduğu hekimlik görevinde sarf edeceği günlere en kısa zamanda ulaşmasını umar herkese sağlıklı günler dilerim.” Dedi.

Paylaş

Comments are closed.