son dakika

 DİKA TEKSTİL KENT İÇİN YATIRIM ÇAĞRISINA ÇIKTI EN AZ 200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Haziran 11, 2021 | by kanal56
 DİKA TEKSTİL KENT İÇİN YATIRIM ÇAĞRISINA ÇIKTI EN AZ 200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK
Güncel
0

2014 yılında projeleri hazırlanmasına rağmen daha sonra sumen altı edilen tekstil kent için yeni gelişme. Kısa adı DİKA  olan Dicle Kalkınma Ajansı Siirt ve Şırnak illerinde birer adet  tekstil kent kurulması için yatırım çağrısına çıktı.

En az 200 kişiye istihdam imkanı sağlayacak olması açısından büyük önem taşıyan tekstil kente  müracaat etmek isteyen yatırımcıların 15 Haziran tarihine kadar başvurmaları gerekiyor.

DİKA’ nın resmi  sosyal medya hesaplarında yer alan duyuru metni şöyle ”Teşvik sisteminde sağlanan avantajlı destekler nedeniyle son yıllarda özellikle emek yoğun sektörlerde bölgemize önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Gençlerin istihdamını teşvik ederek ve gençlerin işsizlik oranlarını azaltarak daha fazla genç istihdamının sağlanması, özel kesim yatırımlarının desteklenmesi, bölgemizin gelişme potansiyelinin harekete geçirilmesi ve üretimin artırılması, ülke ve bölge refahının yükseltilmesi için önem arz etmektedir. Bu minval üzere altyapısı hazırlanmış uygun fiyat ve şartlarda kiralanabilir modern üretim atölyelerinin oluşturulması, yatırımcı çekme ve bölgenin cazip hale getirilmesi açısından oldukça elzemdir.
Genç işsizliği sorunu ile mücadele kapsamında gençlerimizin istihdamına yönelik etkin politikalar geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla Şırnak (Merkez) ve Siirt (Merkez) illerinde tekstil atölyeleri kurulması planlanmaktadır.
Tekstil atölyeleri/fabrika binaları, hali hazırda tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmalara uygun ücretlerle kiralanacaktır.
Bu kapsamda, istekli firmaların 15/06/2021 tarihine kadar firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş Başvuru Formu ve Yatırım Taahhütnamesinin taranmış nüshalarını T.C. Dicle Kalkınma Ajansı proje@dika.org.tr elektronik posta adresine iletmeleri gerekmektedir.

Başvuru Yapacak Firmalarda Aranan Koşullar

  • Hazır giyim sektöründe en az 3 yıldır imalat yapıyor olmak
  • En az 500 Bin TL tutarında sabit yatırım gerçekleştirecek olmak
  • En az 200 kişilik istihdamın sağlanacağını taahhüt etmek (yatırımın tamamlanmasına müteakip 1 yıl içerisinde bu istihdama ulaşmak-işletme süresince 6 Aylık SGK dökümleri ile en az 200 kişilik istihdam şartının sağlandığını ispatlamak)”

 

Paylaş

Comments are closed.