son dakika

DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ: “SİİRT’TE TEKSTİL VE ENERJİ SEKTÖRLERİ TEŞVİK EDİLECEK”

Kasım 5, 2019 | by kanal56
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ: “SİİRT’TE TEKSTİL VE ENERJİ SEKTÖRLERİ TEŞVİK EDİLECEK”
Güncel
0

Siirt’te tekstil  ve enerji sektörleri teşvik edilecek. Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Siirt’te düzenlediği basın toplantısında ajansın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yatırımcılara her konuda teknik destek verdiklerini belirten Altındağ, ajansların yatırım yapan kurumlar olmadıklarını vurguladı. Siirt’in 6. cı bölge desteği kapsamındaki illerden birisi olduğunu belirten Altındağ, bu desteklerden iyi yararlandığımızı ancak bunun daha da ileriye gidebilmesi içinbu teşviklerin yatırımcılara anlatılması gerektiğini ifade etti.

Her yatırımcıya ulaşmak istediklerini belirten Altındağ bu konuda basın mensuplarının desteğini istediklerini belirten Altındağ”Biz her yatırımcıya her insanımıza ulaşmak istiyoruz. Ancak doğal olarak 3 milyon insana ulaşmamız mümkün değildir.Bu konuda basın mensuplarının desteğini istiyoruz.Yatırım yapabilecek kişileri bize bildirirseniz, onları buraya davet ederek yatırımlar ve destekler konusunda bilgi veririz.Onlar gelemiyorlarsa biz onların ayağında gideriz, bulundukları yerlerde bilgilendirme yaparız.6.cı bölge teşvikleri dahil her konuda yatırımcılarımıza bilgilendirme yapıyoruz.” Dedi.

Tekstil ve enerji sektörleri alanlarında Siirtin daha uygun olduğunu belirten Altındağ dört yıl önce yine ajans tarafından hazırlanan ancak bilinmeyen bir nedenle hayata geçirilemeyen tekstil kent benzeri çalışmalar yaparak il dışında bu sektörde faaliyet gösteren yatırımcıları teşvik edeceklerini belirtti. Altındağ bu iki alanda yapılacak yatırımları teşvik edeceklerini söyledi.

Siirt’in kaliteli yerel ürünlere sahip olduğunu belirten Altındağ bunların başında gelen fıstıkçılıkta Siirt’in büyük aşamalar kaydettiğini ifade etti. Yakın zamana kadar Antep fıstığı olarak bilinen fıstığın artık Siirt fıstığı olarak arandığını belirtti.

Ajansın güdümlü projeler uyguladığını belirten Altındağ “Güdümlü proje uygulayan tek ajans biziz. Siirt’te iki güdümlü proje uyguluyoruz. Bunlardan birincisi Helvacılar Çarşısı yenileme projesidir. Diğeri ise küçükbaş hayvan payetleme projesidir. Hayvan payetleme projesini çok önemsiyoruz.220 bin payet yapma kapistesine sahip olacak. Bu proje, Siirt’e çok şeyler katacak bir projedir. Süt ve et üretiminde % 100 lere yakın bir artış vu bartış mileytleri dolayısıyla fiyatların aşağıya  çekilmesini sağlayacaktır. Siirt’i bu alanda bir merkez haline getirecektir. Herkesin bu projeyi sahiplenmesini istiyoruz.”dedi.

YERMEK  adı altında  1982 yılında uygulanan bir projeyi İçişleri Bakanlığıyla işbirliği içerisinde tekrar hayata geçirildiğini belirten Altındağ, bu proje ile  81 ilin çok yönlü bir envanterinin çıkarılacağını ve kendi görev alanlarına giren dört ilde bu çalışmanın başladığını belirtti.

 

Paylaş

Comments are closed.