reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

DERSHANECİLİK TARİHE KARIŞTI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SUAYDAN AÇIKLAMALAR

Son Güncelleme :

25 Ağustos 2015 - 12:30

/ 103 views kez okundu.
reklam
DERSHANECİLİK TARİHE KARIŞTI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SUAYDAN AÇIKLAMALAR
reklam

Milli Eğitim Müdürü M.Fethi Suay, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılından itibaren dershanecilik diye bir şeyin kalmayacağını söyledi.

Sancaklar Ortaokulu’nda  Fen Lisesi tarafından açılan yetiştirme ve destekleme kurslarını yerinde inceleyen Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fethi Suay, burada  düzenlediği basın toplantısında dershaneler konusuna açıklık getirdi ve ilde bu konuda yürtülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 Suay, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren bütün dershanelerin tamamen kapanacağını ve bunların yerine destekleme ve yetiştirme kurslarının açılacağını belirten Suay “Bakanlığımız bununla ilgili gerekli açıklamaları yaptı. Bu destekleme ve yetiştirme kurslarını Milli Eğitim Müdürlükleri kendi okullarında açacakları gibi bunun yanında daha önce dershane olup temel liselere dönüşen liselerde de bu kursların verilebileceği ve hali hazırda dönüşmemiş dershanelerin de yine müracaat etmek suretiyle bu kurslara dönüşebilecekleri belirtildi. Biz bunlarla ilgili resmi yazılarımızı daha önce dershane işlemlerini yürüten ve daha önce dershane olup temel liselere dönüşen okullarımıza yazdık”  dedi.  İl genelindeki okulların kurs merkezi haline getirildiğini dile getiren Suay, öğrencilerin ve öğretmenlerin sistem üzerinden müracaat edeceğini, kendilerinin de bu müracaatları onaylayıp Milli Eğitim Bakanlığına sistem üzerinden göndereceklerini ve böylelikle  kursların başlayacağını belirtti.  Milli Eğitim Bakanlığınca temel liselere dönüşen okullara teşvik verileceğini kaydeden Suay, “İlimizde de teşvik alabilecek 7 temel lisemiz mevcuttur. Biz bu liselerimizin dönüşümünü tamamladık. Bize temel liseye dönüşmek isteyen bütün dershanelerimizin evraklarını hazırlayıp bakanlığa gönderdik ve bunların dönüşümlerini sağladık. İlimizde 1 dershane dışında temel liseye dönüşmeyen dershanemiz yok. Onlar da müracaat etmedi, bu nedenle onların dönüşümleri sağlanamadı. Onlar da bu kurslar adı altında yine müracaatlarını yapıp kurslarını devam ettirebilirler ama 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle, ‘Ben dershanecilik yapmak istiyorum’ diyecek şahıs kesinlikle olamayacak. Bunu açıklamak istiyorum. Artık hiçbir dershane kayıt alamaz. Dershane diye bir şey kalmadı”  dedi.

.Yetiştirme ve destekleme kurslarına başvuruların 1-15  Eylül  tarihleri arasında yapılacağını ve 1 etkimde eğitime başlanacağını ifade eden Suay, liselerden mezun olup üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için de  ücretsiz kurs açacaklarını sözlerine ekledi. Suay Mehmetçik İlkokulu için yıkım kararının çıktığını ve buraya Osmanlı mimarisine uygun bir okul yaptırlacağını belirtti.

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.