son dakika

CAMİLERİN ISITMA VE AYDINLATMA GİDERLERİ GÖREVLİLERDEN İSTENİYOR

Haziran 29, 2020 | by kanal56
CAMİLERİN ISITMA VE AYDINLATMA GİDERLERİ GÖREVLİLERDEN İSTENİYOR
Güncel
0

CAMİ GÖREVLİLERİ ZOR DURUMDA BIRAKILIYOR 

Camilerin aydınlatma ve ısıtma giderlerinin cami görevlilerinden istendiği belirtiliyor.Bu duruma tepki gösteren Diyanet Sen Siirt Şube Başkanı Hamit Evin, cami görevlilerinin zor durumda bırakıldığını belirtti.

Devletin bütün resmi kurumlarının elektrik, su, ısıtma, soğutma gibi giderlerini karşıladığını belirten Evin yaptığı yazılı açıklamada “Neden camilerimizin aydınlatma dışındaki ihtiyaçları karşılanmıyor. Cami görevlileri her ay gelen faturayı nasıl öderiz, kime ödetiriz diye onurunu hiçe sayarak çalmadık kapı bırakmıyor.  Oysaki bütün resmi kurumların tüm ihtiyaçları için devletimiz bütçe ayırıyor ve ödüyor. “dedi

Aynı konuda Sendika Genel Başkanlığının da bir açıklama yaptığını ve uygulamaya son verilmesini istediğini belirten Evin yetkililerin bir an önce harekete geçmelerini istedi.Evin sendikanın yaptığı açıklama şu görüşlere yer verdiğini belirtti” Camilerin ısınma ve soğutmadan kaynaklı elektrik faturaları cami görevlileri, cemaat ve elektrik şirketlerini karşı karşıya getirmeye devam ediyor.

Camilerde hali hazırda uygulanan çift elektrik abonelik sistemi ile camilerin aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanırken, ısınma ve soğutma giderlerin vatandaşlardan toplanan paralarla ödenmeye çalışılıyor.

Ancak kışın soğuk aylarda ısınma giderlerinin çok yüksek olması yüksek elektrik faturalarına ve borçların ödenememesine sebep olmaktadır. Borçların ödenememesi ve yeni faturaların eklenmesi eleltrik şirketlerini cami elektriklerini kesme noktasına getirmiştir.

Din görevlilerinin caminin elektriğini ödemek, cemaati kışın ısıtmak, yazın serin bir şekilde ibadet etmelerini sağlamak gibi bir görevi olmadığı halde vatandaşların uygun ortamlarda ibadet edebilmesi için elinden geleni yapan din görevlilerimiz maalesef elektrik şirketleri tarafından borcun muhatabı olarak görülmesi, vatandaşlar tarafından da sürekli para toplamak zorunda kaldığı için rencide edilmesi bizleri üzmektedir. Elektrik faturalarını ödemek için vatandaşlardan istenen bağışlar hem vatandaşları hem de para toplamak zorunda kalan din görevlilerimizi bıktırmıştır.

Diyanet-Sen olarak toplu sözleşmeye taşıdığımız cami elektrik faturalarının genel bütçeden karşılanması maddemiz ile cami aydınlatma giderleri  genel bütçeden karşılanmaya başlanmış ve sorun kısmı olarak çözülebilmiştir. Çözüm odaklı sendikacılık yapan Diyanet-Sen camilerimizin ısınma ve soğutma giderlerinin de genel bütçeden karşılanması konusunu önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Diyanet İşleri Başkanlığı Kurum İdari Kurulu Toplantısına tekrar  taşıyarak bir an önce konunun çözüme kavuşması için önerilerini sunacaktır.

Kamu hizmeti veren camilerimizin ısınma ve soğutma giderleri genel  bütçeden  ayrılacak bir ödenek ile  karşılanmalı;  camilerimizi,  din görevlilerimizi  ve ibadet için camiye gelen cemaati rahatlatacak adımlar bir an önce atılmalıdır. “

 

Paylaş

Comments are closed.