son dakika

ÇAĞIMIZIN FERHATLARI DAĞLARI DELİYORLAR SİİRTTE BİR İLK İKİ DEV TÜNEL YAPILIYOR

Eylül 14, 2020 | by kanal56
ÇAĞIMIZIN FERHATLARI DAĞLARI DELİYORLAR SİİRTTE BİR İLK İKİ DEV TÜNEL YAPILIYOR
Güncel
0

Siirtte ulaşım alanındaki yatırımlar son surat devam ediyor. Kurtalan, Şirvan ve Pervari ilçelerindeki yol yapım çalışmaları devam ederken Eruh İlçemizde başlayan ve ilçeyi Şırnak İline bağlı Güçlükonak ilçesine bağlayacak olan yol çalışmasında uzunlukları 4 km yi aşan iki dev tünel yapılıyor.
Yol ve tünel açma çalışmalarını yerinde inceleyen AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ve İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç Karayolları 9.cu Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, 94. Şube Şefi Recep Aslanhan yüklenici firma yetkilisi Ferhat Ölmez den bilgi aldılar.Ören ve Av.Olgaç ilimizde ulaşım alanında dev yatırımların gerçekleştirilmekte olduğunu belirterek bunların gerçekleşmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve AltYapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Karayolları 9.cu Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, İlçe Kaymakamı Ali Erdoğan ile güvenliği sağlayan ilçe jandarma teşkilatı ile yüklenici firma yetkililerine teşekkür ettiler.
Önümüzdeki günlerde yapımı tamamlanacak olan Zorava Köprüsünde incelemelerde bulunan heyet daha sonra Eruh ilçesini Güçlükonaka bağlayacak ve iki dev uzunlukta iki tünelinde bulunduğu yol yapımını üstlenen yüklenici firmanın şantiyesine geçtiler.
Burada ilçe kaymakamı Ali Erdoğan ve ilçe belediye başkanı Cevher Çiftçi ile birlikte yürütülen çalışmalar hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verildi. Heyet daha sonra yol çalışmalarını ve yapımı devam eden iki tünel çalışmasını yerinde inceledi.
İl Başkanı Av.Ekrem Olgaç yaptığı açıklamada yürütülen çalışmaların çok mutluluk verici olduğunu belirtti ve artık ülkemizin diğer bölgelerinde yürütülen tünel çalışmalarının ilimizde de gerçekleştiğini görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Bu yolun Siirt ve Eruh Mardin Şırnak Cizre bağlayacağını belirten Av.Olgaç “Bölge müdürümüz Milletvekilimiz Eruh kaymakamımız Eruh belediye başkanımız ile birlikte çalışmaları yerinde inceledik. Bu çalışmaları hızlandıran öncelikle Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımıza Bölge müdürümüze çok teşekkür ederiz.Biz burada yaptığımız incelemelerde arkadaşlarımızın çok hızlı ve süratli bir şekilde vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet ulaştırılabilmesi ve ulaşımın daha rahat olabilmesi için ellerinden gelen tüm gayretlerle çalıştıklarını gördük. Kendilerini hepinizin huzurunda teşekkür ediyoruz planlanan bu çalışma inşallah en kısa sürede bitecektir. Bizler kendilerini destekliyoruz ve elimizden gelen tüm gayretleri göstereceğiz vatandaşlarımızda bu çalışmalardan çok memnun. Belki bazı vatandaşlarımız batıda yürütülen bu çalışmalar diye sitem ediyorlardı. Ama gördüğünüz gibi doğuda da yürütülüyor. Batıdaki ile doğudaki vatandaş arasında hiçbir fark yoktur. Devletimiz güçlüdür elinden gelen bütün gayreti ulaşımın kolaylaştırılması için doğudaki ve batıdaki insanların hiçbir farkı yoktur. Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hükümetimizin çalışmalarından yararlanacaktır Allah’ın izniyle en kısa zamanda çalışmalarımız bitecek. Şu an 3 ilçemizde çalışmalarımız devam ediyor hem Kurtalan hem Şirvan hem de Eruh’ta çalışmalarımız devam ediyor.Allahın izniyle Kalenderde deki çalışmalarıda en kısa zamanda tamamlayacağız.

140 iş makinası ve 300 işçi ile çalışmalarını sürdüklerini belirten yüklenici MİLA Firması yetkilisi Ferhat Ölmez “Toplam 2 yıl sürecek olan ve projemizde toplam devlet yatırımı 400 milyon sağlamaktadır bu yatırımda yaklaşıp 4200 metre tek tüp iki tünelimiz mevcuttur. Bu tünellerimiz de açıldıktan sonra diğer projelerin bitimiyle Güçlükonak, Mardin Midyat ve Cizreye ulaşım sağlayacaktır.Bunu da ekonomiye ayrıca bir katkı sağlayacaktır Hayırlısıyla inşallah önümüzdeki sene sonunda bizde projelerimizi tamamlamayı hedefliyoruz Yaklaşık 300 personel istihdam etmekteyiz. Takribi 140 parça kamyon ve hareketli iş makinesi Bu projede çalışmaktadır Normalde böyle bir yatırımı süresi çok daha yıllar sürecek olmasına rağmen Sayın vekilimizin sayın bölge müdürümüzün Sayın valimizin ile destekleriyle inşallah bu projeyi önümüzdeki senenin sonunda hizmete açacağız.” Dedi.
Milletvekili Osman Ören ilin dört bir yanında yapımı devam eden yolların tamamlanması ile birlikte Siirtle ilgili olarak çıkmaz sokak algısının yıkılacağını belirtti. Bölgede en büyük yatırım olan Siirt Eruh oradan Güçlükonak üzerinden Cizre’ye bağlayacak olan yol olduğunu belirten Ören “Yine bir yoldan Dargeçitten Mardin’e bağlayacağız. Bu büyük yatırım için başta Sayın cumhurbaşkanımıza sayın Ulaştırma bakanımıza bölge müdürümüze emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Biz bu bölgenin insanı olarak terörden çok çektik. 40 yıldır burada yapılmayan yatırımları yapıyoruz. Biz İnşallah en kısa zamanda yapmaya çalışacağız.Burada faaliyet gösteren Mila İnşaat şirketine de gerçekten bu maddi sıkıntılar içerisinde bile 24 saat çalışarak ve kısa zamanda bu kadar ilerleme sağladığı için teşekkür ederim. Yol medeniyettir, medeniyetin olduğu yerde hareket olur bereket olur. Bölgemizin en büyük projelerinden birisi olan bu yol çalışması, inşallah bölgemize bir hareket getirecektir ve bu hareket sonucunda kalkınacak ve terör de bitecek. Bölge huzuru olduktan sonra da ekonomik canlanma da olacaktır.Burada kimse işsiz kalmayacak. Çünkü yolun olduğu yerde muhakkak bir gelişim olur, o gelişimi de inşallah yakın zamanda bizler de göreceğiz. Bu yolun açılışı da inşallah bir seneye kadar bir aksaklık olmasa da bitecektir. Sayın Bakanımız davet edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı da davet edeceğiz. Gelebilirse zaten bizim için bir şeref olur. Ama bu yol çalışması burada kalmayacak etap etap gidiyor. Biz buradan Güçlükonak’tan gelen bir yol çalışması da var. Orada ayrı bir firma çalışıyor, ikisini birleştirdikten sonra Siirt çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak. Çünkü biz buradan 3 tane kente bağlanıyoruz; hem Şırnak’a, hem Mardin’e hem de Beğendik üzerinden Vana gidiyoruz. Yani Siirt artık çıkmaz, toprak olmaktan kurtulacak yaptığımız çalışmalar halkımızın desteği sayesindedir. Duaları sayesindedir dualarını eksik etmesinler. Çünkü bu ekonomik krizde bile böyle bu bölgede Eruh gibi bir bölgede böyle bir çalışmanın olması iktidarımızın hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın gücünü ve bu bölgeye verdiği önemi göstermektedir. Bir tünel çalışması var. Tabii bunun yanında genişletilme var, beton asfalt olacak bu çalışma Siirt’ten başlayacak. Bir de Güçlükonak üzerinden Dargeçit’e hem Midyat, hem Mardin ve hem Cizre’ye çok rahat bir şekilde standardı yüksek bir yolla buraya ulaşım sağlayacaktır. Bu ticaretin gelişmesi demektir Karadeniz’den gelen her kamyon her araç bu yolu kullanacak. Çünkü siz öbür yoldan gittiğinizde 3-4 saatlik bir yol. Bu yoldan gidildiğinde en az 1.5 saat kısalacaktır.”Dedi.
Eruhtaki incelemelerin ardından Zokaydara geçen Milletvekili Osman Ören burada Belediye Başkanı Salim Seven yola ilişkin taleplerini Karayolları 9.cu Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan ile görüştü.

Paylaş

Comments are closed.