reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

“BU KÖHNE ANLAYIŞLA YAYINCILIK OLMAZ”

Son Güncelleme :

04 Aralık 2015 - 15:09

/ 118 views kez okundu.
reklam
“BU KÖHNE ANLAYIŞLA YAYINCILIK OLMAZ”
reklam

Anadolu Yayıncılar Derneği, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti. Çankaya Köşkünde gerçekleşen ziyarette öncelikli konu YSK ve RTÜK ‘ün verdiği cezalardı.

“RTÜK VE YSK SADECE CEZA KESEN KURULUŞ OLMAKTAN ÇIKARILACAK.”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Medyasının Demokrasinin en önemli unsuru olduğunu, milli ve yerli medyanın bu ülkenin teminatı olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Geçmişte olduğu gibi yaşanılan zor dönemlerde Anadolu medyasının milli iradeden yana tavır sergilediğini belirtti. Numan Kurtulmuş, Kurtuluş Savaşında da yerel medyanın öncülerden olduğunu söyledi.

YSK ve RTÜK Kanununda değişikliğe gidileceğini belirten Kurtulmuş, bu kurumlar bu yapısı ile çağdaş yayıncılık anlayışına cevap verememektedir. Mutlaka evrensel standartlar getirilecek, kamu ve özel sektör ayrımı yapılacaktır. YSK ve RTÜK,  Çağın koşullarına uygun hale getirilirken sadece ceza kesen kuruluşlar olmaktan çıkarılacaktır.

“CEZALAR ZULME DÖNÜŞTÜ”

Dernek Başkanı Sinan Burhan 1961 yılında çıkan bir kanunla televizyon kanallarının cezalandırıldığını, 54 yıllık bir kanunun günümüz teknolojisine cevap veremeyeceğini söyledi. Burhan, şu ana kadar televizyonların 968 ceza aldığını belirterek Türkiye’nin bu anlayışla bir yere varamayacağını söyledi. Bu kapsamda en fazla cezayı a Haber almıştır. Bu kanala siyasi infaz yapılmıştır dedi. Burhan, ayrıca bu cezaların zulme dönüştüğünü söyledi.

YSK ve RTÜK’ün yapısıyla kanunda değişiklik yapılması gerektiğini belirten Burhan, özellikle reyting ölçüm sisteminin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Reyting ölçümü sadece 19 ilde değil,81 ilde yapılmalıdır diyen Sinan Burhan, reklam pastasındaki adaletsiz dağılıma dikkat çekti. Yeni uygulamayla bu adaletsiz dağılımın son bulacağını, reklam tekelinin kırılacağını, Anadolu Medyasının da bu pastadan hak ettiği payı alacağını ifade etti.

Kamu spotlarının yayınlanması konusunda da ulusal ve yerel kanalların gereken payı alması gerektiğinin altını çizen Burhan, ”RTÜK tarafında gönderilen eğitim amaçlı filmlerin televizyonlarda ücretsiz yayınlanması doğru değildir. Gazetelere verilen resmi ilan desteği gibi destek verilmelidir. Burhan ayrıca TÜRKSAT Uydu ücretlerinin yüksek olduğunu bunun bir nebze olsun aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi.

Sinan Burhan Anadolu Yayıncılar Derneği olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a geniş bir rapor sunduklarını belirtti.

12308429_1160564940639755_4436873205504303427_n SSB

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.